Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Walka z plagiatorami

Walka z plagiatorami

Rzeczpospolita opisuje powstawanie otwartego systemu antyplagiatowego (OSA), które tworzy Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji z Poznania. Czy będzie lepszy od używanego dziś przez większość uczelni?

Niemal co czternasta praca dyplomowa jest w części skopiowana z Internetu – wynika z praktyki Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Z tego też powodu uczelnie coraz częściej korzystają z usług wyspecjalizowanych firm. Liderem rynku jest w tej chwili Plagiat.pl, do którego dostęp wykupiło 185 z 441 publicznych i prywatnych szkół wyższych.

Od przyszłego roku wszystkie uczelnie będą miały obowiązek prześwietlać prace dyplomowe programami antyplagiatowymi, a na rynku pojawi się nowy otwarty system antyplagiatowy (OSA), opracowywany przez Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji (MUCI) z Poznania.

W wykorzystanym w systemie algorytmie porównywane będą napisane przez studentów prace z tymi, które są już w bazie, z aktami prawnymi oraz stronami internetowymi. Pojawiają się jednak głosy, że system ten może być gorszy od konkurencyjnego.

- Używany przez nas system Plagiat.pl pozwala wnikliwiej przyjrzeć się pracom dyplomowym, bo OSA będzie się opierał głównie na ogólnopolskim repozytorium prac i na Wikipedii – powiedział na łamach Rzeczpospolitej Remigiusz Ciesielski, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekonuje jednak, że dzięki OSA nieaktualny stanie się problem braku repozytorium prac dyplomowych (tylko 73 uczelnie dodają do bazy prac dyplomowych Plagiat.pl prace studentów). Ponadto istotne dla resortu jest zmniejszenie kosztów ponoszonych przez uczelnie na antyplagiat i wzmocnienie konkurencyjności na rynku takich usług.

źródło: Edyta Hołdyńska: Nowy bat na plagiatorów, Rzeczpospolita, 18-19 stycznia 2014 r.

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI