Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Ultraszybkie fotodetektory grafenowe

Ultraszybkie fotodetektory grafenowe

Ultraszybkie detektory podczerwieni oparte na grafenie opracowują Politechniki Warszawska i Łódzka wraz z firmą Vigo System S.A. Ich zalety przybliża dr inż. Mariusz Zdrojek z Wydziału Fizyki PW.

Detektory będą działać poza obszarem światła widzialnego, a ich głównym atutem ma być niespotykana w konwencjonalnych rozwiązaniach szybkość działania, możliwa do osiągnięcia dzięki właściwościom grafenu. Ich zastosowaniem mogą być zainteresowane wszystkie te branże, gdzie pożądana jest szybkość, przy akceptowalnej niewielkiej czułości urządzenia.

- Grafen jest sercem całego układu, częścią aktywną, która odpowiada za kluczowy parametr detektora - szybkość. Poznane przez fizyków zjawiska polegające na tym, że „grafen widzi światło”, odbywają się niezwykle szybko, wiele razy szybciej niż w materiałach dotychczas znanych i używanych. Jeżeli sprytnie wykorzystamy tę własność fizyczną, to uda nam się zbudować ultraszybki detektor. Grafen bardzo dobrze przewodzi prąd, również to wpłynie na szybkość działania detektora – tłumaczy w portalu PAP-Nauka w Polsce kierownik projektu „Ultraszybkie fotodetektory grafenowe”, dr inż. Mariusz Zdrojek z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Obecnie standardowe detektory podczerwieni znajdują zastosowanie m.in. w fotokomórkach, telefonach komórkowych czy noktowizorach. Fotodetektory z grafenem mogą przydać się w nowych zastosowaniach, np. LIDARACH, czyli odpowiednikach radarów działających na bazie lasera. Inne przykłady to detektory odległości oraz specjalistyczna aparatura naukowa do kalibracji różnego rodzaju urządzeń działających na bazie szybkich laserów.

Projekt jest finansowany głównie z programu Graf-Tech Narodowego Centrum Badań (NCBR) i Rozwoju. Głównie, bo badacze używają technologii produkcji grafenu, której projekt nie obejmuje oraz wyspecjalizowanej aparatury, którą udało im się kupić z innych środków. Z NCBR otrzymali prawie 5 mln PLN. Bazą projektu jest technologia produkcji grafenu, doskonale opanowana przez polskich uczonych. Naukowcy tworzą grafen według standardowej metody, która jest również używana przez dr. Włodzimierza Strupińskiego z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Ulepszanie parametrów wytwarzanego grafenu to istotna część nie tylko samego projektu, ale w ogóle wszelkich badań nad tym materiałem i jego zastosowaniami.

Partner przemysłowy projektu, spółka VIGO System, to doskonale znany na świecie producent detektorów podczerwieni. Polska firma jest oficjalnym dostawcą NASA, a detektory wyprodukowane w Ożarowie wykorzystuje marsjański łazik Curiosity. Dr inż. Zdrojek wyjaśnia powody współpracy właśnie z firmą VIGO System - Oni byli drugą stroną medalu dla tego projektu: my znaliśmy się na grafenie, oni znali się na detektorach. Połączenie naszej wiedzy zaowocowało tym projektem – mówi kierownik projektu.

Źródło: http://evertiq.pl/news/12799 na podstawie PAP – Nauka w Polsce

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI