Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Trujące uzdrowiska?

Trujące uzdrowiska?

Zimą stężenie smogu w polskich miejscowościach uzdrowiskowych osiąga chwilami taki poziom, jak w Pekinie – czytamy w Dużym Formacie, magazynie reporterów Gazety Wyborczej. 

Michał Olszewski w artykule "W dymie uzdrowisk" postanowił sprawdzić stężenie smogu w miejscowościach uzdrowiskowych za pomocą laserowego pyłomierza, którego użyczył mu Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Jak jednak zaznaczył dr Artur Badyda z tego Wydziału, jednorazowe pomiary nie będą wystarczającym dowodem w sprawie, gdyż wiarygodne wyniki można uzyskać po dłuższym okresie.

Pyłomierz laserowy Side Pak przypina się do paska, a wychodzącą z niego rurkę ustawia się blisko ust – dzięki temu można zmierzyć, ile pyłu zawieszonego wpada do płuc. Dobowe średnie stężenie nie powinno przekraczać 25 mikrogramów na metr sześcienny.

W Rabce-Zdroju w godzinach porannych stężenie było poniżej normy. Jednak w godzinach wieczornych, gdy mieszkańcy zaczęli palić w piecach, normy dobowe zostały przekroczone czterokrotnie. Wszelkie rekordy pobito w Szczawnicy, gdzie w jednym z pomiarów odnotowano 2000 tys. mikrogramów pyłu.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest jakość opału wykorzystywanego przez mieszkańców uzdrowisk do opalania domów. W Polsce nie obowiązują normy regulujące jakość spalanego surowca Często w piecach palony jest nie tylko węgiel, ale także miał, muł, brykiet, śmieci i plastik.

Źródło:
Michał Olszewski: W dymie uzdrowisk, Duży Format, nr 13/1071

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI