Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Technologia 2017 w pigułce

Technologia 2017 w pigułce

Kryształ krzemu, akcelerometry, miniaturowy panel fotowoltaiczny oraz dioda do detekcji promieniowania podczerwonego - to artefakty, które zdaniem naukowców w odległej przyszłości mogą przybliżyć aktualny stan rozwoju naszej technologii.

Z okazji 60-lecia istnienia Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie międzynarodowa ekipa badaczy z ośmiu jednostek naukowych przygotowała kapsułę czasu.

W kapsule umieszczono pięć pojemników ze stali nierdzewnej, które oddzielono poduszkami magnetycznymi. Artefakty zostały podzielone na kategorie tematyczne: geologia, środowisko naturalne, biologia, technologia oraz życie codzienne. W części poświęconej rozwojowi technologicznemu znalazły się m.in.: kryształ krzemu, akcelerometry, miniaturowy panel fotowoltaiczny oraz dioda do detekcji promieniowania podczerwonego.

Kapsuła ma 60 cm długości, 12 cm średnicy i została zrobiona z grubej stali nierdzewnej. 17 września 2017 roku zakopano ją nieopodal stacji na głębokości czterech metrów. Oszacowano, że za sprawą naturalnych procesów kapsuła powinna pojawić się na powierzchni Ziemi za ok. 500 tys. lat.

- To pierwszy tego typu pomysł na świecie - podkreślił w rozmowie z PAP pomysłodawca tej inicjatywy prof. Marek Lewandowski z Instytutu Geofizyki PAN.

Szczegóły projektu dostępne są na stronie https://timecapsule.igf.edu.pl/

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, Ludwika Tomala
Zdjęcie: Monokryształ krzemu, który prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej otrzymał podczas obchodów 100-lecia Wydziału Chemicznego/fot. BPW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI