Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Targi CES 2014

Targi CES 2014

Odbywające się w Las Vegas targi Consumer Electronics Show to jedne z najważniejszych wydarzeń w branży technologicznej. Na ich podstawie przewidywane są główne trendy w branży na dany rok. 

Jednym z hitów elektroniki użytkowej na tegorocznych targach były technologie ubierane, tzw. "wearables". Pod tym pojęciem kryją się niewielkie urządzenia, które można na siebie nałożyć. Producenci pokazali m.in. nakładane na rękę opaski dla sportowców, które reagują na ruch użytkownika, liczą kroki i mierzą przebyty dystans. Dane przekazują do smartfonów. Inne tego typu urządzenia potrafią uzyskać informacje na temat prowadzonego treningu. Firma Epson pokazała z kolei swoją odpowiedź na Google Glass, czyli inteligentne okulary pozwalające spoglądać na świat w rozszerzonej rzeczywistości.

Na targach CES 2014 zaprezentowano wiele nowości, które zainteresują audiofili. Magazyn "What Hi-Fi" za najlepszy gadżet audio-wideo uznał wzmacniacz za 200 tys. dolarów. Gwarantuje on ponoć idealny dźwięk. Wśród wyróżnionych gadżetów znalazł się również odtwarzacz plików w standardzie HRA oraz bezprzewodowe głośniki zapewniające dźwięk w tym standardzie.

Wśród 3200 wystawców znaleźli się również producenci drukarek 3D, które potrafią tworzyć słodycze o dowolnych kształtach. Według ekspertów ceny takich drukarek mogą jednak ograniczyć liczbę potencjalnych klientów. Podstawowy sprzęt ma kosztować ok. 5 tys. dolarów.

Wśród technologicznych nowości znalazły się również urządzenia AGD, które można obsługiwać zdalnie za pomocą smartfonów. Zaprezentowano również odkurzającego robota, który według zapewnień producenta potrafi usunąć ponad 99% brudu i groźnych bakterii. Podczas CES 2014 premierę miała także nowa wersja urządzenia do gotowania – za pomocą smartfonu można kontrolować nie tylko czas, ale i temperaturę gotowania potraw.

Istotna dla branży gier wideo była z kolei premiera 13 modeli maszyny do gier Steam Machine. Może ona stać się konkurencją dla popularnych konsol. Na potrzeby urządzenia stworzono własny system operacyjny. Możliwa będzie zmiana konfiguracji sprzętu poprzez wymianę poszczególnych komponentów.

Na targach zaprezentowano również sporo telewizorów obsługujących rozdzielczość 4k (czterokrotnie większa liczba pikseli w porównaniu z Full HD). Niektóre z nowych modeli firm Samsung oraz LG mają możliwość zmiany kształtu ekranu z płaskiego na wygięty.

Audi postanowiło zaprezentować na targach koncepcyjny model samochodu Sport Quattro Laserlight, napędzany hybrydowym układem. Na pokładzie pojazdu znalazł się nowoczesny system komputerowy z wyświetlaczem TFT o dużej rozdzielczości i obsługą komend głosowych oraz gestów. Zamiast standardowych reflektorów LED wykorzystano diody laserowe. Ich zasięg jest dwukrotnie większy, a jasność trzykrotnie wyższa od standardowych świateł LED.

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI