Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Sztuczna krew w obiegu PW

Sztuczna krew w obiegu PW

O życiodajnej cieczy z Politechniki Warszawskiej, na którą czeka cały medyczny świat, wspomina tym razem portal tvn24.pl. Wynalazek przechodzi obecnie fazę testów. Sztuczna krew posłuży m.in. do przechowywania ludzkich organów w oczekiwaniu na transplantację.

W materiale Prosto z Polski na temat niezwykłego odkrycia obok zewnętrznych autorytetów wypowiadają się jego twórcy. Wśród nich prof. prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej oraz Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. (firmy spin-off powstałej przy Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej), a zarazem pracownik Wydziału IChiP PW.

Sztuczna krew będzie przenosić tlen do tkanek i odżywiać organy przeznaczone do przeszczepów. Dzięki regeneracji, nerki, serca i wątroby będzie można przechowywać na specjalnych farmach transplantologicznych. W ciągu 48 godzin od pobrania taki organ będzie można dostarczyć w dowolne miejsce na świecie. Dzięki sztucznej krwi po raz pierwszy to organy będą czekać na pacjentów, a nie odwrotnie - zauważa portal fakty.tvn24.pl.

Więcej o wynalazku naszych inżynierów piszemy również w materiale:
Spółki spin-off z PW NanoThea i NanoSanguis w gronie finalistów konkursu The Great Pitch

Źródło: fakty.tvn24.pl
Zdjęcie z zajawki: prof. Tomasz Ciach/kadr fakty.tvn24.pl

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry