Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Sztuczna krew - czy da się ją wyprodukować?

Sztuczna krew - czy da się ją wyprodukować?

Badacze z National Defence Medical College w Japonii wyprodukowali sztuczną krew. Przeprowadzone testy dowiodły, że produkt jest bezpieczny i może być podany bez względu na grupę krwi. Nad sztuczną krwią pracują również naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Ma mieć ona zastosowanie przede wszystkim w transplantologii.

Badacze z National Defence Medical College w Japonii wyprodukowali sztuczną krew. Pierwsze testy przeprowadzone na królikach dowiodły, że produkt jest bezpieczny i może być podany każdemu, bez względu na grupę krwi. Opracowana przez nich krew jest także znacznie trwalsza i nie trzeba jej przechowywać w specjalnych warunkach.

Nad sztuczną krwią pracują również naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Ma mieć ona zastosowanie przede wszystkim w transplantologii, gdyż dzięki niej narządy do przeszczepów będzie można przechowywać znacznie dłużej. Jeśli kolejne badania pójdą po myśli badaczy, ten czas z sześciu godzin, uda się wydłużyć do jednej doby. Dzięki temu, możliwe będzie przetransportowanie narządu do dowolnego miejsca na świecie.

Obecnie mamy najwyżej sześć godzin od zgonu pacjenta do przeszczepienia jego organów innemu człowiekowi. Jeżeli zastosowanie naszego preparatu krwiozastępczego pozwoliłoby wydłużyć ten okres w pierwszym etapie chociaż do 24-28 godzin, wtedy taka wątroba serce, płuca, mogłyby zostać przetransportowane do dowolnego miejsca na Ziemi - tłumaczył prof. nzw. dr hab. inż. Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

Prace zaczynamy od wytworzenia cząstek, które w swej strukturze posiadają syntetyczny nośnik tlenu. Tworzymy mikrocząstki, które swoim rozmiarem przypominają naturalnie występujące czerwone krwinki. Na koniec oczyszczamy mikrocząstki i poddajemy je analizie - wyjaśniała mgr. inż. Agata Stefanek z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

O tym czy da się wyprodukować sztuczną krew w materiale TVN Zdrowie pt. „Sztuczna krew. Czy krew można wyprodukować?”

Powiązany materiał:

Prof. Tomasz Ciach z PW zasłużony w dziedzinie wynalazczości

Źródłozdrowie.tvn.pl

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry