Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Sztuczna inteligencja pozwoli zapobiegać przedwczesnym porodom

Sztuczna inteligencja pozwoli zapobiegać przedwczesnym porodom

Po raz kolejny ekspert Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Tomasz Trzciński z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych wypowiada się w temacie sztucznej inteligencji. Opracowywana przez Polaków technologia uratuje wiele dzieci od niepełnosprawności, a nawet śmierci.

Nawet co dziesiąte dziecko rodzi się przedwcześnie, czyli przed 37. tygodniem ciąży. To jedna z przyczyn zgonów noworodków i długotrwałej niepełnosprawności. Gdyby lekarze byli w stanie wykorzystać dane i sztuczną inteligencję do przewidywania, które kobiety w ciąży mogą być zagrożone, do wielu z tych przedwczesnych porodów można by się lepiej przygotować i uratować wiele dzieci. Polscy naukowcy pracują nad stworzeniem sieci neuronowych, które na podstawie zdjęć USG oceniają prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu.

Projekt dotyczący predykcji przedwczesnych porodów przy użyciu sztucznych sieci neuronowych, które wykorzystują ultrasonograficzne filmy, polega na wczesnej detekcji porodów, które z powodów naturalnych odbędą się zbyt wcześnie. Obecnie 2/3 porodów przedwczesnych, czyli takich przed 36. tygodniem ciąży, jest diagnozowanych, ale co trzeci nie jest. Prowadzi to do dużego ryzyka związanego z nieodpowiednią opieką w momencie przyjścia na świat - tłumaczył agencji Newseria Innowacje dr hab. inż. Tomasz Trzciński, adiunkt na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Systemy prognozowania, oparte na sztucznej inteligencji i sieciach neuronowych, mogłyby znacznie zmniejszyć skalę wczesnych porodów. Nad takim systemem pracują polscy naukowcy w ramach projektu sfinansowanego ze środków Rady Naukowej Politechniki Warszawskiej.

W ramach projektu chcemy opracować metody oparte na sieciach neuronowych konwolucyjnych,, które na bazie zdjęć i filmów USG wykonywanych standardowo w ramach diagnostyki prenatalnej są wykorzystywane do oceny prawdopodobieństwa przedwczesnego porodu i ewentualnego przygotowania matki wraz z dzieckiem do takiej sytuacji - wyjaśniał ekspert.

Więcej w materiale „Sztuczna inteligencja pozwoli zapobiegać przedwczesnym porodom. Opracowywana przez Polaków technologia uratuje wiele noworodków od niepełnosprawności, a nawet śmierci” Newseria Innowacje.

Powiązany materiał:

Zaawansowane algorytmy będą pomagać w walce z pandemią

Źródło i grafika: innowacje.newseria.pl

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

Koncert Juwenaliowy w Płocku

Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii