Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Sztuczna inteligencja a funkcjonowanie Wszechświata

Sztuczna inteligencja a funkcjonowanie Wszechświata

Zespół polskich naukowców w ramach eksperymentu ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów bada algorytmy sztucznej inteligencji wyspecjalizowane w analizie nieuporządkowanych zbiorów Big Data. Badacze chcą dzięki temu poznać m.in. zasady funkcjonowania Wszechświata w skali kwantowej.

Badanie oddziaływań między silnie działającymi na siebie cząstkami oparte na korelacji i uczeniu maszynowym to projekt w ramach eksperymentu ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN. We współpracy między wieloma jednostkami badawczymi analizowane są kwarki, podstawowe cząstki budujące materię. Nasza grupa stara się odgadnąć i odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące tego, z czego powstał Wszechświat, jak po Wielkim Wybuchu wyglądały oddziaływania między ciężkimi kwarkami i jak one ze sobą rozmawiały, tworząc w efekcie wielu przemian dzisiejszą Ziemię w takim stanie, w jakim ona jest - wyjaśniał agencji informacyjnej Newseria Innowacje dr hab. inż. Tomasz Trzciński, adiunkt na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Nadrzędnym celem projektu „Badanie fundamentalnych własności materii jądrowej w eksperymencie ALICE na Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC w CERN” było pozyskanie wiedzy na temat procesów fizycznych zachodzących we wnętrzach gwiazd neutronowych. Doświadczenia przeprowadzane w ramach tego programu pozwolą również usprawnić proces przetwarzania i analizy dużych, chaotycznych zbiorów informacji. Zastosowanie narzędzi z zakresu uczenia maszynowego pozwoli algorytmom sztucznej inteligencji sprawniej wyszukiwać błędne informacje w obszernych zasobach Big Data. Dane pozyskane w ten sposób charakteryzują się wyższą precyzją w porównaniu do tych analizowanych za pośrednictwem klasycznych narzędzi. Metoda ta może usprawnić procesy analizy informacji giełdowych oraz przetwarzania szerokiego zasobu danych na potrzeby sektora medycznego.

Więcej w materiale „Polscy naukowcy chcą odkryć zasady funkcjonowania Wszechświata. W pracy wspierają ich algorytmy sztucznej inteligencji i uczenie maszynowe” Newseria Innowacje.

Powiązane materiały:

Sztuczna inteligencja pozwoli zapobiegać przedwczesnym porodom
Zaawansowane algorytmy będą pomagać w walce z pandemią

Źródło i grafika: innowacje.newseria.pl

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry