Biuletyn PW / Przegląd prasowy / System do wykonywania płatności zbliżeniowych przez Bluetooth

System do wykonywania płatności zbliżeniowych przez Bluetooth

Badacze z firmy Braintri i Politechniki Warszawskiej zaprojektowali system, który umożliwi wykonywanie płatności zbliżeniowych za pomocą protokołu Bluetooth. Technologia znaleźć może zastosowanie m.in. w bankomatach czy w operacjach potwierdzania tożsamości.

Bluetooth obsługiwany jest przez bardzo wiele urządzeń: telefony starszej i nowszej generacji, tablety, kasy fiskalne czy urządzenia tworzące Internet Rzeczy. Autoryzację za pomocą Bluetooth będzie można przeprowadzić między dwoma takimi urządzeniami.

- Nowością jest to, że udało się nam opracować algorytm pozwalający jednoznacznie określić położenie w przestrzeni urządzenia z Bluetooth - mówi Wojciech Zatorski, wiceprezes i współzałożyciel firmy Braintri. - Dzięki algorytmowi, nad którym pracowaliśmy z Politechniką Warszawską, jesteśmy w stanie precyzyjnie ustalić, z jakiej odległości płatność ma być akceptowana - dodaje.

W Politechnice Warszawskiej powstał robot do testowania nowej technologii. Robot w sposób powtarzalny i precyzyjny testował różne konfiguracje związane z operacjami zbliżania urządzeń. - Są różne telefony, które mają wbudowane różne anteny, a użytkownicy stosują różne dodatkowe obudowy ochronne - mówi dr Andrzej Rychter z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Dzięki danym z eksperymentu można było ulepszyć algorytm.

W ciągu kilku miesięcy rozwiązanie ma być instalowane w bankomatach w jednym z europejskich krajów.

Prace nad rozwinięciem projektu możliwe były dzięki grantowi z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej informacji o rozwiązaniu w artykule opublikowanym przez serwis Nauka w Polsce pt. „Płatności przez Bluetooth? Pewnie! - pokazują Polacy”.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI