Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Studenci PW ze srebrnym medalem Shell Eco-marathon

Studenci PW ze srebrnym medalem Shell Eco-marathon

Studenci z zespołu SKAP2 Politechniki Warszawskiej zdobyli srebrny medal międzynarodowych zawodów Shell Eco-marathon, które w niedzielę zakończyły się w Rotterdamie. Ich dostosowany do jazdy miejskiej pojazd „PAKS+” przejechał 317 km na jednym litrze paliwa.

Shell Eco-marathon Europe to jeden z najbardziej wymagających inżynierskich konkursów studenckich na świecie. Zadaniem zespołów biorących udział w rywalizacji jest skonstruowanie pojazdu, który pokona jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub 1 kWh. Podczas zawodów młodzi konstruktorzy będą mogli przetestować samodzielnie zaprojektowane i zbudowane pojazdy.

Uczestnicy rywalizowali w dwóch różnych kategoriach. „Prototype” to futurystyczne pojazdy o opływowych kształtach, zaprojektowane z myślą o redukcji tarcia i maksymalizacji wydajności. Z kolei w kategorii „Urban Concept” wystartowały pojazdy dostosowane do jazdy miejskiej.

Studenci z zespołu SKAP2 Politechniki Warszawskiej zajęli drugie miejsce w kategorii Urban Concept wśród pojazdów napędzanych benzyną. Na jednym litrze paliwa ich pojazd „PAKS+” przejechał 317 km. Wyprzedził ich zespół z francuskiego Lycee Louis Delage, który uzyskał rezultat 517 km/l.

- Z Francuzami niestety nie możemy konkurować, trochę nam uciekli i wyprzedzają nas o jeden poziom technologiczny. Jednak mamy plany na przyszłość, tak, że może za dwa, trzy lata uda się nam ich dogonić - powiedział PAP Adrian Pawełek z zespołu Politechniki Warszawskiej.

W 2013 roku jego zespół zdobył już 1. miejsce w rywalizacji pojazdów w swojej kategorii, z wynikiem 334,2 km przy zużyciu 1 litra benzyny. W ubiegłym roku pojazd osiągnął lepszy wynik, jednak nie utrzymał miejsca na najwyższym stopniu podium. Dystans 376, 5 km/l benzyny dał zespołowi 2. miejsce, za ekipą z Francji, która na 1 litrze benzyny przejechała aż 468,8 km.

Wśród pojazdów do jazdy miejskiej z zasilaniem akumulatorowym dziesiąte miejsce zajął zespół Green Arrow z Politechniki Warszawskiej, który przejechał 43 km/kWh. Wygrała francuska drużyna ISEN Toulon/SCS, osiągając wynik 309 km/kWh.

W tej samej kategorii, ale wśród samochodów na wodór, siódme miejsce zajął zespół Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej, osiągając 118 km/m3. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął zespół La joliverie Polytech Nantes z wynikiem 373 km/m3.

W kategorii „Prototype” wśród samochodów na benzynę, bardzo dobry wynik uzyskał zespół Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej, osiągając rezultat 641 km/l. -To jest najlepszy wynik polskiej drużyny w tym roku. Mamy ogromną satysfakcję i radość, bo takiego wyniku długo się nam nie udało osiągnąć. Jesteśmy na zawodach po raz trzeci, ale dwa lata z rzędu mieliśmy dużo problemów technicznych i nie udało się nam ukończyć ani jednej próby. W tym roku postawiliśmy na prostotę, sprawdzone rozwiązania, dużo testów i się udało - powiedział Szymon Madziara z Politechniki Łódzkiej. Zwyciężył francuski zespół TED z AIRBUS HELICOPTERS Centre de Formation Technique, któremu na jednym litrze paliwa udało się przejechać 2308 km.

W tej samej kategorii, ale wśród samochodów z zasilaniem akumulatorowym na ósmej pozycji uplasował się zespół Smart Power z Politechniki Śląskiej, uzyskując 504 km/kWh. W tej kategorii wygrał niemiecki zespół w "TUfast Eco Team" z Technische Universitaet Muenchen, który osiągnął wynik 863 km/kWh.

W zorganizowanych po raz 30 zawodach wzięło udział ponad 3 tys. uczestników, których wspierało ponad 50 tys. kibiców. Polacy są obecni na Shell Eco-marathon Europe od 2006 roku. Dekadę temu w zawodach wziął udział jeden zespół, który reprezentował Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów (SKAP) przy Politechnice Warszawskiej. Obecnie Shell Eco-marathon jest globalną inicjatywą, która odbywa się również co roku w Stanach Zjednoczonych i Azji. W 2016 roku zawody odbędą się w Londynie.

Podobny materiał:
Shell Eco-marathon Europe 2015

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tekst: Ewelina Krajczyńska
Zdjęcia: SKAP PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW