Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Soczewka Focusa dla klucza nasadowego z PW

Soczewka Focusa dla klucza nasadowego z PW

Focus w corocznym plebiscycie na najciekawsze polskie innowacje, przyznał I miejsce Karolowi Krasuskiemu, autorowi projektu klucza nasadowego - wzmacniacza momentu o zmiennym przełożeniu.

W dorocznym plebiscycie Focusa mógł wziąć udział każdy, kto miał oryginalny pomysł na praktyczny wynalazek. Warunkiem było zawarcie w propozycji Pierwiastka 3M, czyli pasji, inspiracji i współpracy, owocem której są kreatywne idee i innowacyjne pomysły. Spośród wielu zgłoszeń jury konkursowe wybrało dwa.

I miejsce
KLUCZ NASADOWY - WZMACNIACZ MOMENTU O ZMIENNYM PRZEŁOŻENIU
Wielu z nas zmagało się z opornymi nakrętkami, które nijak nie dawały się odkręcić. Szczególnie boleśnie dotyka to kierowców, którzy muszą odkręcić koło po złapaniu „gumy". „Sam miałem taki problem, dlatego postanowiłem zająć się nim, tworząc nowy klucz, ułatwiający odkręcanie nakrętek. Początkowo miała to być moja praca dyplomowa na Politechnice Warszawskiej, ale w końcu powstał z tego osobny projekt" - opowiada Karol Krasuski. Zaprojektowany przez niego klucz ma niewielkie rozmiary, ale przy przełożeniu 1:4 umożliwia osiągnięcie dużego momentu obrotowego, rzędu 700 niutonometrów. Po zmianie przełożenia na 1:1 można odkręcać nakrętki bardzo szybko. „Niedawno kupiłem drukarkę 3D, by wyprodukować prototyp. Jeśli jako materiału użyję nylonu, klucz będzie miał wystarczającą wytrzymałość, by można go było stosować w praktyce" - mówi Karol. Nie ma jeszcze konkretnych planów komercjalizacji swego wynalazku, ale jest otwarty na propozycje.
 
II miejsce
PLASTER DLA PACJENTÓW Z ZAPALENIEM BŁONY ŚLUZOWEJ JAMY USTNEJ PO CHEMIOTERAPII
Choć na rynku jest wiele materiałów opatrunkowych i preparatów ułatwiających gojenie, są takie rany, które bardzo trudno się leczy. Należą do nich bolesne owrzodzenia śluzówki jamy ustnej, pojawiające się u pacjentów w trakcie chemioterapii. Z problemem tym zetknęła się w swej praktyce krakowska stomatolog dr Lidia Jamróz-Wilkońska. „Gdy kupiła numer »Focusa«, w którym ogłaszaliście plebiscyt, zaraz do mnie zadzwoniła i poprosiła o pomoc w przygotowaniu projektu" - mówi farmaceutka Aleksandra Zielińska. Zespół, w skład którego weszła także farmaceutka Gabriela Wyszogrodzka pracował intensywnie i w efekcie powstały dwie koncepcje plastrów polimerowych, nasączonych substancjami łagodzącymi ból i ułatwiającymi gojenie. „Nie mamy jeszcze prototypów. Mamy nadzieję, że Soczewki Focusa będą dla nas trampoliną, dzięki której prace nad naszym wynalazkiem nabiorą rozpędu"- wyjaśnia Aleksandra.

Innowacyjne pomysły zostały uhonorowane nagrodą pieniężną w wysokości 3000 i 2000 zł netto.

Mecenas plebiscytu: 3M

Źródło: Focus, wyd. 1/06/2014, str. 117

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI