Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Skanery 3D z Politechniki Warszawskiej

Skanery 3D z Politechniki Warszawskiej

Druk przestrzenny coraz częściej jest postrzegany w wymiarze praktycznej rzeczywistości. Dlatego też grupa naukowców z PW, która w 2000 r. założyła spółkę produkującą skanery 3D, obsługuje obecnie profesjonalne projekty tzw. inżynierii odwrotnej.

Bloomberg Businessweek Polska w numerze z 11 sierpnia 2014 roku zamieszcza obszerny artykuł prezentujący zarówno możliwości skanerów 3D, jak i perspektywy na ich wykorzystanie w przyszłości. Okazuje się, że wśród producentów tego sprzętu znajdują się również firmy polskie, a wśród nich Smarttech - spółka typu spin-off założona przez naukowców z Politechniki Warszawskiej w 2000 roku.

Jak mówi Aleksandra Mamcarz, doradca spółki, technologia skanerów 3D znajduje zastosowanie w tzw. inżynierii odwrotnej przy tworzeniu dokumentacji przedmiotów. Termin ten (z ang. rever-se engineering) oznacza proces badania gotowego produktu dla ustalenia, w jaki sposób został on wykonany, tak aby można go było pomyślnie odwzorować. Przy pomocy skanerów 3D można zatem dokładnie sprawdzić jakość wymiarową wykonania danego detalu albo skopiować go, by potem odtworzyć, zmodyfikować lub powielić - tłumaczy Mamcarz. Przykładowo za pomocą skanera można uzyskać model koła zębatego, gdy oryginał ulegnie uszkodzeniu. Skanowanie 3D pomaga zaoszczędzić czas i pieniądze w procesie produkcyjnym, daje możliwości, jakich wcześniej nie była w stanie osiągnąć żadna inna metoda pomiarowa - dodaje.

Mamcarz zauważa, iż w skali roku nastąpił 400-procentowy wzrost zapotrzebowania na urządzenia tego typu, co potwierdzają również inni przedstawiciele firm produkujących skanery i drukarki 3D.

Jednocześnie w artykule poruszony zostaje problem związany z ochroną praw autorskich, bowiem w kwestii ochrony wzorów przemysłowych nie tyle ma znaczenie forma kopiowania, co istotny jest sam produkt, którego wykorzystanie nie powinno wykraczać poza ramy użytku dozwolonego (np. na potrzeby prywatne).

Źródło: Jarosław Marczuk, Zapraszamy do skanera, Bloomberg Businessweek Polska, numer 11.08.2014

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry