Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Satelity Drogi Mlecznej czekają na odkrycie

Satelity Drogi Mlecznej czekają na odkrycie

Jak donosi magazyn Świat Nauki, astronomowie z University of California przewidują, że wokół Drogi Mlecznej powinno krążyć co najmniej kilka nieodkrytych jeszcze satelitów.

Teza ta jest wynikiem badań zespołu amerykańskich badaczy kierowanych przez Basilio Ynigueza, który wykonał symulacje komputerowe. Z zebranych danych wynika, że w pobliżu Drogi Mlecznej powinno przebywać od 8 do 20 nieodkrytych dotychczas jasnych (jaśniejszych od najsłabszych znanych obecnie galaktyk) satelitów.

Według badaczy poszukiwane satelity nie powinny stanowić „konkurencji” dla najznaczniejszych towarzyszy Drogi Mlecznej, czyli Dużego i Małego Obłoku Magellana. Najprawdopodobniej będą to karły, takie jak galaktyki w Piecu, czy Rzeźbiarzu.
Odnalezienie tych satelitów może być jednak bardzo trudne ze względu na położenie Ziemi wewnątrz Drogi Mlecznej.

źródło – Ken Croswell: Jasne i piękne galaktyki, Świat Nauki, październik 2013, nr 10

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…