Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Ryszard Mieczysław Ruszkowski: Nie zmarnowałem swojego życia

Ryszard Mieczysław Ruszkowski: Nie zmarnowałem swojego życia

O trudnych doświadczeniach i życiowej pasji opowiada Ryszard Mieczysław Ruszkowski (rocznik 1919), jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Szarych Szeregów i AK „Głuszec” Grójec, geodeta, absolwent Politechniki Warszawskiej.

Miałem ogromne szczęście, że na studiach spotkałem wspaniałych profesorów Edwarda Warchałowskiego i Jana Piotrowskiego, którzy swoją postawą i wiedzą odkryli przede mną piękno miernictwa realizowanego w terenie i atrakcyjność rozwiązywania problemów technicznych występujących w geodezji. Geodezji poświęciłem ponad 40 lat aktywności zawodowej. Od 60 lat jestem związany ze Stowarzyszeniem Geodetów Polskich, które w ubiegłym roku, podobnie jak ja, obchodziło 100. rocznicę urodzin. Pracę zawodową rozpocząłem po ukończeniu studiów magisterskich w 1948 r. Dziekan Wydziału Geodezji, profesor Piotrowski, proponował mi rozpoczęcie pracy naukowej na uczelni, ale podziękowałem mu, mówiąc, że nie nadaję się do pracy, ponieważ potrzebuję dużo ruchu i muszę pracować w terenie - opowiada Ryszard Mieczysław Ruszkowski.

W wywiadzie m.in. o marzeniach z dzieciństwa, działalności w Szarych Szeregach, a później Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, a także trudnych początkach pracy w terenie.

Więcej w wywiadzie dla Życia Grójca pt. „Nie zmarnowałem swojego życia”.

Źródło: Życie Grójca
Zdjęcia: Biuletyn PW

Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie

Haruki Murakami