Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Radar szumowy z Politechniki Warszawskiej nagrodzony

Radar szumowy z Politechniki Warszawskiej nagrodzony

Demonstrator radaru szumowego krótkiego zasięgu SZURAD opracowany w PW zajął drugie miejsce w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” na najlepsze projekty opisane w katalogu: Innowacje - Wdrożenia - Bezpieczeństwo - Obronność 2021. Konkurs zorganizował portal-mundurowy.pl.

Wyniki prac badawczych nad istotnym w radiolokacji problemem wykrycia radaru przez przeciwnika i określenia jego przeznaczenia są bardzo obiecujące. Odpowiedzią na te wyzwania jest technologia radaru szumowego, który nadaje serie impulsów o pseudolosowym wypełnieniu i obwiedni przy relatywnie niskiej mocy szczytowej i długim czasie ich trwania. - Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o wykrywaniu obiektów poruszających się z dużą prędkością, co sprawia, że może być użyte do obrony przed pociskami rakietowymi bądź ich naprowadzania - wyjaśnia dr inż. Łukasz Maślikowski, kierownik projektu z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Opracowany demonstrator SZURAD, zaprojektowany do pracy w pasmie L, jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie radarów szumowych na świecie. Na razie jest to prototyp.

Demonstrator powstał w wyniku realizacji projektu pt.  „Radar szumowy krótkiego zasięgu z elektronicznie sterowaną wiązką do wykrywania i śledzenia pocisków rakietowych - SZURAD”. Został zrealizowany w latach 2016-2020 przez Instytut Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej z finansowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W konkursie uczestniczyły 42 rozwiązania opisane w najnowszym katalogu: Innowacje - Wdrożenia - Bezpieczeństwo - Obronność. Są to - zdaniem redakcji portalu portal-munurowy.pl - najciekawsze propozycje pochodzące z firm, uczelni czy też ośrodków badawczych-rozwojowych.

Więcej informacji o projekcie w artykułach opublikowanych przez portal-mundurowy.pl pt. „Artyleryjski wóz rozpoznania zwyciężył w konkursie Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności oraz „Nowości Politechniki Warszawskiej: Demonstrator radaru szumowego krótkiego zasięgu SZURAD”.

Źródło: portal-mundurowy.pl
Zdjęcie: fot. Politechnika Warszawska

 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun

"

31
Lip

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 17:00

7
Wrz

Konferencja Technicznej Kontroli Zapór

00:00 - 10 Wrz 00:00

13
Wrz

Graphene and other 2D materials - konferencja

00:00 - 15 Wrz 00:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 23 Wrz 00:00

20
Wrz

Bezpieczeństwo energetyczne - konferencja

00:00 - 21 Wrz 00:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

16
Paź

Targi KONIK 2021

09:00 - 17 Paź 16:00

18
Paź

XXVII Targi Pracy i Praktyk

00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI