Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Przyszłość przemysłu bateryjnego

Przyszłość przemysłu bateryjnego

Nagrodę Nobla z chemii w 2019 roku przyznano za stworzenie i rozwój baterii litowo-jonowych. Zwiększyło to zainteresowanie tym tematem oraz wpłynęło na przyspieszenie badań także na Politechnice Warszawskiej. 

Projekty, w których biorą udział specjaliści Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej mają olbrzymie znaczenie dla gospodarki unijnej i polskiej. Zlokalizowanie całego ciągu produkcyjnego od surowców do gotowego wyrobu na terenie Europy, jak i stworzenie kompletnego europejskiego know-how pozwoli na energetyczne uniezależnienie się Unii Europejskiej oraz zmniejszenie kosztów produkcji i wpływu na środowisko. Stworzy też nowe liczne miejsca pracy.

Dzięki badaniom prowadzonym na kierowanym przeze mnie Wydziale, Polska ma duży wkład w tworzenie tej ogromnej europejskiej branży przemysłowej. Oprócz tworzenia podstaw nowej gałęzi przemysłu produkcji nowoczesnych generacji baterii i ich komponentów kształcimy też kadry dla tego przemysłu. Studenci Wydziału Chemicznego PW mają stały kontakt z najnowocześniejszymi technologiami na świecie, ponieważ biorą udział w tych projektach, wykonując prace dyplomowe w grupach je realizujących. W czasie dyplomów korzystają z najnowocześniejszych urządzeń tej samej klasy, jakie mają firmy przemysłowe. Kończą więc Uczelnię z najbardziej aktualną wiedzą w branży i są gotowi do podjęcia pracy w przemyśle - tłumaczył prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek, Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. 

Oto kilka najważniejszych projektów realizowanych przy współpracy badaczy z Politechniki Warszawskiej.

Opracowanie modułów izolująco-akumulujących energię (głównie poprzez ogniwa fotowoltaiczne) jako elewacji do budynków - to cel projektu POWERSKIN+, finansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu Horyzont 2020.

W ramach innego projektu z Horyzontu 2020 - ASTRABAT - mają powstać baterie litowo-jonowe III generacji, czyli z użyciem tylko stałych komponentów, przede wszystkim dla motoryzacji.

Projekt BIG-MAP, podobnie jak ASTRABAT, ma wzmocnić pozycję Europy na rynku baterii, a celem inicjatywy Faraday Institute NEXGENNA jest zrewolucjonizowanie sodowych technologii akumulatorowych, aby były konkurencyjne cenowo z innymi metodami chemicznego magazynowania energii.

Ambitne plany przyświecają projektowi BATTERY 2030+. Jednym z jego celów jest opracowanie długoterminowej mapy drogowej badań nad bateriami w Europie.

Więcej informacji o projektach realizowanych na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej w artykule „Politechnika Warszawska współtworzy przyszłość przemysłu bateryjnego” evertiq.pl oraz na stronie pw.edu.pl

Źródło: evertiq.pl/pw.edu.pl

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI