Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Przyszłość przemysłu bateryjnego

Przyszłość przemysłu bateryjnego

Nagrodę Nobla z chemii w 2019 roku przyznano za stworzenie i rozwój baterii litowo-jonowych. Zwiększyło to zainteresowanie tym tematem oraz wpłynęło na przyspieszenie badań także na Politechnice Warszawskiej. 

Projekty, w których biorą udział specjaliści Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej mają olbrzymie znaczenie dla gospodarki unijnej i polskiej. Zlokalizowanie całego ciągu produkcyjnego od surowców do gotowego wyrobu na terenie Europy, jak i stworzenie kompletnego europejskiego know-how pozwoli na energetyczne uniezależnienie się Unii Europejskiej oraz zmniejszenie kosztów produkcji i wpływu na środowisko. Stworzy też nowe liczne miejsca pracy.

Dzięki badaniom prowadzonym na kierowanym przeze mnie Wydziale, Polska ma duży wkład w tworzenie tej ogromnej europejskiej branży przemysłowej. Oprócz tworzenia podstaw nowej gałęzi przemysłu produkcji nowoczesnych generacji baterii i ich komponentów kształcimy też kadry dla tego przemysłu. Studenci Wydziału Chemicznego PW mają stały kontakt z najnowocześniejszymi technologiami na świecie, ponieważ biorą udział w tych projektach, wykonując prace dyplomowe w grupach je realizujących. W czasie dyplomów korzystają z najnowocześniejszych urządzeń tej samej klasy, jakie mają firmy przemysłowe. Kończą więc Uczelnię z najbardziej aktualną wiedzą w branży i są gotowi do podjęcia pracy w przemyśle - tłumaczył prof. dr hab. inż. Władysław Wieczorek, Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. 

Oto kilka najważniejszych projektów realizowanych przy współpracy badaczy z Politechniki Warszawskiej.

Opracowanie modułów izolująco-akumulujących energię (głównie poprzez ogniwa fotowoltaiczne) jako elewacji do budynków - to cel projektu POWERSKIN+, finansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu Horyzont 2020.

W ramach innego projektu z Horyzontu 2020 - ASTRABAT - mają powstać baterie litowo-jonowe III generacji, czyli z użyciem tylko stałych komponentów, przede wszystkim dla motoryzacji.

Projekt BIG-MAP, podobnie jak ASTRABAT, ma wzmocnić pozycję Europy na rynku baterii, a celem inicjatywy Faraday Institute NEXGENNA jest zrewolucjonizowanie sodowych technologii akumulatorowych, aby były konkurencyjne cenowo z innymi metodami chemicznego magazynowania energii.

Ambitne plany przyświecają projektowi BATTERY 2030+. Jednym z jego celów jest opracowanie długoterminowej mapy drogowej badań nad bateriami w Europie.

Więcej informacji o projektach realizowanych na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej w artykule „Politechnika Warszawska współtworzy przyszłość przemysłu bateryjnego” evertiq.pl oraz na stronie pw.edu.pl

Źródło: evertiq.pl/pw.edu.pl

CYTAT TYGODNIA

"

 

Na tym świecie nie ma nic równie trudnego do zdobycia i równie łatwego do stracenia jak zaufanie

Haruki Murakami

"

2
Paź

Inauguracja roku akademickiego w Płocku

11:00

10
Paź

Targi KONIK 2020

10:00 - 11 Paź 16:00

10
Paź

Noc Innowacji

10:00 - 23:45

12
Paź

XXV Targi Pracy na WEiTI PW

08:00

16
Paź

Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 18 Paź 00:00

20
Paź

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2020

10:00 - 21 Paź 13:00

23
Paź

Forum Inżynierów Przyszłości - online

09:30 - 25 Paź 17:15

29
Paź

Targi CSR

09:00 - 17:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego