Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Przyjaciel Alberta Einsteina - Mieczysław Wolfke

Przyjaciel Alberta Einsteina - Mieczysław Wolfke

Mieczysław Wolfke - polski fizyk, prekursor telewizji i holografii zajmował się bardzo szeroką gamą zjawisk. Sylwetkę profesora, ucznia i przyjaciela Alberta Einsteina w programie Radiowej Trójki z cyklu „Stulecie Wynalazców” przybliżył słuchaczom profesor Adam Kisiel z Zakładu Fizyki Jądrowej Politechniki Warszawskiej.

Mieczysław Wolfke urodził się w 1883 roku w Łasku. Uczęszczał do szkół w Polsce, a następnie w Belgii i we Francji. W 1913 roku habilitował się u znanego wtedy tylko wybranym specjalistom fizyka o nazwisku Albert Einstein. To właśnie w czasie tej pracy zawiązała się ich przyjaźń.

Jak podkreślał profesor Adam Kisiel z Zakładu Fizyki Jądrowej Politechniki Warszawskiej profesor Wolfke zajmował się bardzo szeroką gamą zjawisk. Kiedy był bardzo młody zaproponował urządzenie, które miało przenosić obrazy na odległość, porównywalne do współczesnej telewizji i nawet opatentował  telektroskop - urządzenie o podstawowych własnościach telewizora. Przez całą swoją karierę profesor Wolfke zajmował się m.in. optyką. Jego wielkim osiągnięciem było zaproponowanie podstaw teoretycznych zjawiska, które dziś nazywamy holografią, a które w czasach mu współczesnych nie mogło być zrealizowane, gdyż do jego praktycznej realizacji potrzeby był laser.

Po pierwszej Wojnie Światowej Wolfke powrócił do Polski i był jednym z twórców i osób kierujących Zakładem Fizyki na Politechnice Warszawskiej. Jedną z pasji Mieczysława Wolfkego było również zajmowanie się balonami i pasję tą połączył z badaniami naukowymi. Dzięki temu tuż przed drugą Wojną Światową doprowadził do stworzenia balonu, który nazwano Gwiazdą Polski. 

Więcej o sylwetce profesora oraz jego pracy naukowej w audycji radiowej Trójki - Stulecie Wynalazców pt. „Mieczysław Wolfke - przyjaciel Alberta Einstein”

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW