Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Projekt reformy szkolnictwa wyższego i nauki po konsultacjach

Projekt reformy szkolnictwa wyższego i nauki po konsultacjach

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił projekt reformy szkolnictwa wyższego i nauki po konsultacjach. W projekcie tzw. Ustawy 2.0 m.in. urlopy rodzicielskie dla doktorantów oraz zrównanie wieku emerytalnego naukowców bez względu na płeć do 65 r. życia.

Jak podkreślił podczas konferencji szef resortu nauki - „To ustawa inna niż wszystkie”. W projekcie zdecydowano utrzymać nową koncepcję rad uczelni, jako „ciał wspierających”, doprecyzowano również jej kompetencje. Rada ma mieć udział w wyborze rektora poprzez wskazanie co najmniej dwóch kandydatów.

Jak wyjaśnił wicepremier senat uczelni pozostanie najważniejszym ciałem kolegialnym. Organ ten będzie „koncentrował się na kwestii badań naukowych i troski o jak najwyższą jakość dydaktyki". Zwrócił również uwagę, iż przebudowie w ostatecznej wersji ustawy uległy przepisy dotyczące federalizacji uczelni. Ma nastąpić odejście od pojęcia uczelnia federacyjna na rzecz federacji uczelni.

Wiosną ma zostać ogłoszony konkurs na uczelnie badawcze. Aby wziąć udział w konkursie, uczelnia będzie musiała prowadzić badania w co najmniej 6 dyscyplinach i mieć ocenę A lub A+ w co najmniej połowie z tych dyscyplin. Nie będzie można posiadać kategorii B lub C, w okresie przejściowym te kryteria będą jednak mniej restrykcyjne.

Zmianom ma ulec system ewaluacji jednostek naukowych. Będzie ona dokonywana raz na cztery lata, a zamiast czterech kategorii, będzie ich pięć (C, B, B+, A, A+). Zmniejszy się natomiast liczba dyscyplin naukowych - najprawdopodobniej do 46.

W toku konsultacji dotyczących doktorantów wprowadzone mają zostać urlopy rodzicielskie - macierzyńskie i ojcowskie na zasadach identycznych, jak u osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Niezależnie od płci wiek emerytalny wynosić będzie 65 lat.

W myśl zapisów projektu ustawy uczelnie w szerszym zakresie korzystać będą z możliwości wprowadzenia egzaminów na studia. Po konsultacjach resort nauki wycofał się z zapisu wydłużającego studia niestacjonarne.

W projekcie pozostanie zapis o dwóch ścieżkach kariery - dydaktycznej i naukowej. Wicepremier zapowiedział, że zniesiony będzie też obowiązek habilitacji. Sam stopień doktora habilitowanego wprawdzie pozostanie, ale zrobienie habilitacji nie będzie wymagane, by kontynuować karierę na uczelni.

Jako istotną zmianę w punktu widzenia wynagrodzeń Minister Gowin wskazał uregulowanie w ustawie minimalnej pensji dla pracowników naukowych. Ta ma być uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia.  Przebudowano również część ustawy dotyczącej sposobu finansowania uczelni. W nowym projekcie dotacje zostaną zastąpione subwencjami. To uczelnia będzie mogła samodzielnie określić, w jaki sposób wykorzysta środki.

MNiSW planuje, by nowa ustawa zaczęła obowiązywać 1 października 2018 r.

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

Edward Stachura