Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Program „Polskie Powroty” szansą dla polskich uczelni i naukowców

Program „Polskie Powroty” szansą dla polskich uczelni i naukowców

W opinii wicepremiera, szefa resortu nauki Jarosława Gowina program „Polskie Powroty” jest wielką szansą zarówno dla polskich uczelni, jak i naukowców, którzy myślą o powrocie do kraju.

7 marca br. został zainaugurowany nowy program Narodowej Wymiany Akademickiej (NAWA). Ma on na celu zachęcić polskich badaczy do powrotu do kraju poprzez zapewnienie im konkurencyjnych warunków pracy. Nawet do 350 tys. złotych brutto wynagrodzenia wypłacanego przez cztery lata, mogą otrzymać naukowcy, którzy zdecydują się na powrót. Do tego możliwość otrzymania środków, które pozwolą na zorganizowanie dwóch dodatkowych etatów, aby naukowiec mógł stworzyć własny, wspierający go w badaniach, zespół.

Jest to akcja, która jest wielką szansą dla polskich uczelni - mogą pozyskać ze środków budżetowych znakomitych naukowców, ze świetnymi kontaktami międzynarodowymi. To jest też szansa dla tych polskich naukowców, którzy z różnych względów myślą o tym, żeby wrócić do swojego kraju, do swojej ojczyzny - podkreślił wicepremier Jarosław Gowin. Wyraził również nadzieję, że dzięki programowi do kraju powróci jak najliczniejsze grono zdolnych naukowców.

Warunkiem uzyskania środków jest to, aby do momentu złożenia wniosków powracający badacz posiadał zatrudnienie w zagranicznej uczelni, instytucie lub działach badawczych zagranicznych przedsiębiorstw przez co najmniej dwa lata, a jego pobyt nie był finansowany z polskich środków budżetowych.

Wnioski do pilotażowego programu „Polskie Powroty” należy składać do 31 maja 2018 roku. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.nawa.gov.pl.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI