Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Pomysły na uzdrowienie polskich uczelni

Pomysły na uzdrowienie polskich uczelni

W tygodniku „Polityka” prof. Leszek Pacholski w kontrowersyjnym artykule „oskarża system” i wnioskuje o zabronienie płacenia honorariów kierownikom grantów.

Prof. Leszek Pacholski, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, a obecnie dyrektor Instytutu Informatyki tej uczelni jest autorem tekstu „Oskarżam system” w 48. numerze „Polityki”.

Wychodzi w nim od wydarzeń z października, gdy sąd w Legnicy podjął decyzję o aresztowaniu na trzy miesiące prof. Adama J. z Politechniki Wrocławskiej. Profesora oskarża się o przestępstwa związane z realizowaniem grantów.

Prof. Pacholski w tekście obawia się, w związku z tą historią, upadku autorytetu uczonych i ograniczenia przez polityków finansowania nauki w Polsce. Wymienia przy tym dwie przyczyny takich patologii w świecie nauki: niski poziom moralny części środowiska naukowego oraz rozwiązania systemowe, które konserwują problemy „odziedziczone po czasach komuny”.

Za przykład dobrych rozwiązań podaje m.in. Stany Zjednoczone, gdzie profesor może tylko przez dwa miesiące zatrudnić się przy realizacji grantu. Wówczas motywacją dla naukowca staje się chęć prowadzenia badań, a nie wzbogacenia się.

Przy rozwiązaniach w naszym kraju dochodzi według autora artykułu do sytuacji, gdy pozoruje się badania tylko i wyłącznie po to, by móc rozliczyć jakoś granty. Podkreśla również, że za granicą najlepsze uniwersytety bardzo dobrze płacą, ale zatrudniają niewielu profesorów.

Prof. Leszek Pacholski apeluje w tekście, by zabronić płacenia honorariów kierownikom grantów, ale podnieść przy tym pensje. Jednocześnie trzeba jednak prowadzić zdecydowaną politykę kadrową. Jest on również za przekształceniem uczelni w fundacje, zgodnie z modelem znanym z uczelni anglosaskich i amerykańskich.

źródło – Leszek Pacholski: Oskarżam system, Polityka, nr 48 (2935)

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

Edward Stachura