Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Polskie satelity opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną

Polskie satelity opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną

W środę, 3 lipca br. dwa polskie satelity: KRAKsat zbudowany przez studentów oraz Światowid - satelita komercyjny i obserwacyjny opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W przestrzeni kosmicznej pozostaną przez rok, a następnie spłoną w ziemskiej atmosferze.

Położenie urządzeń w kosmosie oraz prowadzone przez nie badania można śledzić za pośrednictwem specjalnej platformy www.kraksat.space. Satelity będą nadawać na częstotliwości 435.500 MHz.

KRAKsat, został zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako pierwszy na świecie zbada, czy ciecz magnetyczna, czyli ferrofluid, wprawiony w ruch wpływa na położenie satelity w kosmosie. Być może system będzie można wykorzystać do sterowania orientacją obiektów na orbicie.

Drugi komercyjny satelita Światowid ma za zadanie monitorować powierzchnię Ziemi, w tym stan wód i jakość powietrza. Urządzenie zbudowała wrocławska firma założona w 2016 r. - SatRevolution.

Więcej w artykule PAP Nauka w Polsce pt. „Dwa polskie satelity opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną”.

Powiązane materiały:

Kosmiczne osiągnięcia PW