Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Polski Kret już na powierzchni Marsa

Polski Kret już na powierzchni Marsa

Penetrator zwany Kretem, który amerykański lądownik InSight zaniósł na Marsa, został ustawiony na powierzchni Czerwonej Planety. Urządzenie skonstruowała polska firma Astronika wspomagana m.in. przez naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Kret jest częścią instrumentu HP3, którego zadaniem jest pomiar przepływu ciepła pod powierzchnią Marsa. Urządzenie ma się wbić w marsjański grunt na głębokość 5 m - tak głęboko jeszcze nie penetrowaliśmy Czerwonej Planety ani żadnego obcego ciała kosmicznego.

- Mamy nadzieję, że podłoże jest miękkie. Oczywiście, to będzie tak jak z kopaniem w ogródku - nigdy nie wiadomo, czy pod spodem nie trafi się jakiś głaz - powiedział Artur Chmielewski, polski naukowiec pracujący w ośrodku JPL NASA w Pasadenie. - Astronika tak zaprojektowała Kreta, że powinien się przebić. Jeżeli to mały kamień, to przesunie się w dół. Jeżeli gleba będzie miękka, to wejdziemy nawet na 5 m. To światowy rekord, bo poprzednio poza Ziemią kopaliśmy nie głębiej niż 10 cm. Choć, jeżeli natrafimy na duże głazy, to może nie wbijemy się tak głęboko.

Kret zacznie się wbijać 22 lutego. Każdego dnia będzie to robił najwyżej przez godzinę - do chwili aż zagłębi się na pół metra. Gdy ostygnie, będą przeprowadzane pomiary cieplne.

Więcej o polskim Krecie i jego misji w artykule opublikowanym na portalu Wyborcza.pl pt. „Polski Kret dotknął Marsa. Zaraz zacznie kopać i ustanowi historyczny rekord”.

Powiązane materiały:

Nowa misja na Marsa. Z polskim udziałem
Naukowcy z PW wspierają kosmiczną misję

Źródło: Wyborcza.pl
Zdjęcie: WIM PW

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

Koncert Juwenaliowy w Płocku