Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Polska atrakcyjna dla zagranicznych studentów

Polska atrakcyjna dla zagranicznych studentów

W pierwszej dziesiątce europejskich krajów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych studentów po raz pierwszy znalazła się Polska. Czynnikiem, któremu zawdzięczamy awans jest wzrost liczby programów studiów nauczanych po angielsku.

W zestawieniu przygotowanym przez portal Study.eu, w którym porównano 30 europejskich krajów, najlepsze okazały się Niemcy. Za nimi uplasowały się Wielka Brytania i Francja. Polska wywalczyła 10. miejsce w rankingu, poprawiając ubiegłoroczny wynik (druga dziesiątka).

Oceniano trzy grupy wskaźników:

• edukacja,
  • koszty,
  • życie i kariera.

W części „edukacja” (stanowiła 45 proc. całkowitej oceny) brano pod uwagę, jak dany kraj radzi sobie w światowych rankingach uczelni (QS, THE, ARWU). Analizowano też wyznaczniki jakości nauczania, a także liczbę programów studiów nauczanych po angielsku.

To właśnie w tej części Polska odnotowała największy wzrost, dzięki czemu weszła do pierwszej dziesiątki.

„Polskie uczelnie systematycznie zwiększały dostępność studiów w języku angielskim. Nic więc dziwnego, że w ciągu dziesięciu lat liczba zagranicznych studentów w Polsce wzrosła z 12 tys. do 65 tys.” - podsumowano w raporcie.

Study.EU Country Ranking 2018 publikowany jest raz na rok. Na stronie Study.eu (przygotowywanej przez prywatną firmę z siedzibą w Hamburgu) gromadzone są informacje o ponad 7,5 tys. programów studiów prowadzonych w całej Europie.

Źródło: Ludwika Tomala/naukawpolsce.pap.pl

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

Edward Stachura