Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Polscy naukowcy przygotują modele 3D starożytnego miasta

Polscy naukowcy przygotują modele 3D starożytnego miasta

Naukowcy z Krakowa i Warszawy mimo pandemii kontynuują badania na Cyprze. Planują opracowanie modeli 3D starożytnego, cypryjskiego miasta Nea Pafos.

Projekt potrwa dwa lata. Modele mają być dostępne na stronach internetowych uczelni, które go realizują: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej. Wyniki prac będą też najprawdopodobniej popularyzowane na Cyprze.

W ramach projektu za główne zadanie badacze postawiali sobie odtworzenie układu ulic i budowli funkcjonujących na terenie antycznego Nea Pafos w różnych okresach historycznych. Rezultatem badań będzie rekonstrukcja krajobrazu miasta i zabudowań w postaci modeli trójwymiarowych. Wdrażana metodyka jest nowatorska i stosowana na nielicznych stanowiskach archeologicznych w basenie Morza Śródziemnego.

„Będzie to zupełnie nowe spojrzenie na Nea Pafos. Stworzymy modele miasta w czterech fazach jego rozwoju. Dowiemy się, jak faktycznie mogło ono wyglądać, ile liczyło mieszkańców. Zrekonstruujemy te elementy zabudowy, które znajdują się terenie polskich wykopalisk, czyli w rezydencjonalnej willowej dzielnicy miasta (Willa Tezeusza, Dom tzw. Hellenistyczny, Dom Aiona) oraz na agorze. Pozostałe budynki, założenia architektoniczne czy elementy infrastruktury miasta będą pokazane bardzo ogólnie. Badania te prowadziły inne misje archeologiczne i nie mamy dostępu do tej dokumentacji. Bazujemy na tym, co zostało opublikowane” - wyjaśniła prof. Ewdoksia Papuci-Władyka.

Projekt jest finansowany z grantu Opus 18 Narodowego Centrum Nauki.

Starożytne miasto Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Zostało założone w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Znajdowało się najpierw, w okresie hellenistycznym, w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy.

Więcej informacji o projekcie w artykule opublikowanym przez PAP Nauka w Polsce „Polscy naukowcy stworzą modele 3D starożytnego, cypryjskiego miasta Nea Pafos”.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć, nawyk jest tym,
co pozwala Ci wytrwać

Jim Ryun