Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Pierwszy wartownik na orbicie

Pierwszy wartownik na orbicie

W dniu 3 kwietnia z kosmodromu w Gujanie Francuskiej poleci na orbitę okołoziemską pierwszy satelita misji Copernicus – czytamy w serwisie Gazety Wyborczej. 

Satelita Sentinel-1A jest jednym z dziesięciu, które będą przypatrywały się naszej planecie. W ostatnim kwartale 2015 roku dołączy do niego na orbicie Sentinel-1B. Dwójka satelitów będzie wykonywała radarowe zdjęcia mórz i lądów. W ciągu 6 dni ogarną spojrzeniem całą planetę.

Dane zebrane z obu satelitów przyniosą informacje o zasięgu lodu morskiego, ruchu statków, czy pojawiających się na powierzchni morza plamach ropy. Będą pomocne także w sytuacjach kryzysowych, przy ocenie rozmiarów klęsk żywiołowych.

Para satelitów z serii Sentinel-2 będzie podglądać lądy, z serii Sentinel-3 zajmą się obserwacją poziomu morza i pomiarami temperatury wody, a satelity serii 4 i 5 będą badały atmosferę ziemską. Łącznie w ramach misji Copernicus Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA na orbitę zostanie wyniesionych 10 satelitów.

Źródło:
Tomasz Ulanowski: Kopernik w kosmosie: pięć par nowych oczu będzie spoglądać na Ziemię, http://wyborcza.pl/1,75476,15723992,Kopernik_w_kosmosie__piec_par_nowych_oczu_bedzie_spogladac.html

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI