Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Physical Review C publikuje artykuł opracowany we współpracy z Wydziałem Fizyki PW

Artykuł dr. Kazuyuki Sekizawy z Wydzialu Fizyki Politechniki Warszawskiej zyskał uznanie prestiżowego czasopisma Physical Review C wydawanego przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne (American Physical Society, APS).

Publikacja pt. Time-dependent Hartree-Fock calculations for multinucleon transfer and quasifission processes in the 64Ni+238U reaction została opracowana we współpracy z Kazuhiro Yabana i dotyczy syntezy nowych elementów, co jest jednym z głównych wyzwań w obecnej fizyce jądrowej.

Jak informuje dr Kazuyuki Sekizawa, artykuł z towarzyszącym mu wprowadzeniem zostanie opublikowany w kategorii Editors' Suggestion, która znajduje się na stronie głównej magazynu.

Poniżej zamieszczamy nadesłany do naszej redakcji abstrakt w języku angielskim:

Journal: Physical Review C
Title: Time-dependent Hartree-Fock calculations for multinucleon transfer and quasifission processes in the 64Ni+238U reaction
Authors: Kazuyuki Sekizawa and Kazuhiro Yabana

Toward synthesis of a new element 120

Synthesis of new elements is one of the major challenges in current nuclear physics. The authors performed intensive simulations for the 64Ni+238U reaction, a promising candidate for synthesizing a new superheavy element 120, employing a microscopic, quantum mechanical theory. The reaction shows complex features reflecting nuclear properties as a quantum droplet. The authors have found that the reaction is strongly influenced by "magic numbers", the numbers of nucleons at which closed quantum shells are formed (like electrons' atomic orbits for the noble gases), and  "shape deformation", which are fundamental properties of nuclear structure. Their simulations show that the magic numbers N=126 and Z=82 (and possibly Z=50) for a spherical shape and Z=40 for a deformed shape dynamically emerge. Those magic numbers turned out to have a substantial impact on mass, charge, and total kinetic energy of produced nuclei after the reaction. The authors suggest an interesting possibility: the element 120 may be synthesized with high probability when 64Ni collides from the side of 238U at higher incident energies than the condition of past experiments. The detailed microscopic simulations may open the door toward synthesis of the heaviest element.

Magazyn Physical Review C

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

Edward Stachura