Biuletyn PW / Przegląd prasowy / PW-Sat2 w kosmosie

PW-Sat2 w kosmosie

Z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych wystartowała rakieta Falcon9. Na jej pokładzie znalazł się satelita PW-Sat2, skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Jest to czwarty polski satelita w kosmosie, drugi zbudowany w Politechnice Warszawskiej.

Satelita PW-Sat2, został skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Wystartował wraz z misją  SSO-A po godz. 19.30 czasu polskiego. Na orbitę wyniosła go rakieta Falcon 9 firmy SpaceX.

Podejmując się budowy swojego kolejnego satelity studenci Politechniki Warszawskiej włączyli się do walki z kosmicznymi śmieciami. Najważniejszym zadaniem satelity jest przetestowanie tzw. żagla deorbitacyjnego, którego rozłożenie spowoduje zwiększenie powierzchni PW-Sat2 i jego oporu aerodynamicznego, a w konsekwencji stopniowe obniżanie orbity satelity. Dzięki temu możliwe będzie skrócenie czasu jego przebywania na orbicie z około 15 lat do kilkunastu miesięcy. Otwarcie żagla zaplanowane jest na około 40 dni po starcie.

Prace nad satelitą PW-Sat2 zespół złożony ze studentów różnych wydziałów Politechniki Warszawskiej rozpoczął w 2013 roku. W projekcie wzięło udział ponad 100 osób. 

Więcej o starcie rakiety oraz PW-Sat2 w artykule opublikowany przez serwis Nauka w Polsce pt. „USA/Udany start rakiety Falcon9 z polskim satelitą PW-Sat2

Powiązane materiały:

PW-Sat2 otrzyma dofinansowanie z resortu nauki
PW-Sat2 coraz bliżej lotu w kosmos
PW-Sat2 opuścił Polskę

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW