Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Odkrycia noblistów przydatne w wielu dziedzinach nauki

Odkrycia noblistów przydatne w wielu dziedzinach nauki

Tegoroczną nagrodę Nobla z fizyki otrzymała trójka badaczy za odkrycie w zakresie fizyki laserów. O znaczeniu laserów femtosekundowych oraz pracy naukowców, która pozwoliła na ich powstanie w rozmowie z PAP opowiedział prof. Mirosław Karpierz, Dziekan Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Trójka nagrodzonych uczonych to Arthur Ashkin, który opracował optyczną pęsetę oraz Gerard Mourou i Donna Strickland, wynalazcy metody tworzenia ultraszybkich impulsów laserowych.

Odkrycie Gerarda Mourou i Donny Strickland jest obecnie szeroko wykorzystywane nie tylko w fizyce, ale również w medycynie, chemii, a nawet mechanice. Przyczyniło się do powstania laserów femtosekundowych, których na świecie w laboratoriach jest już kilkaset tysięcy - w rozmowie z PAP podkreślał prof. Mirosław Karpierz z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Dodał również, że uważa wspomniane odkrycie za rewolucyjne, o niezwykle dużym zastosowaniu.

Pomimo tego, że już w latach osiemdziesiątych znane były lasery, dopiero Mourou i Strickland zaproponowali technikę, która spowodowała skrócenie impulsów światła. Jak wskazuje ekspert, są to impulsy świetlne o olbrzymiej mocy, która może m.in. oderwać atom od innych. Tego typu lasery są używane ze względu na ich precyzję jako skalpele w szpitalach, a technologia ciągle rozwijana. W przeszłości przyznano już kilka nagród Nobla za eksperymenty podczas, których wykorzystywano lasery femtosekundowe.

Źródło: Dzieje.pl
Zdjęcie: PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW