Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Odkrycia noblistów przydatne w wielu dziedzinach nauki

Odkrycia noblistów przydatne w wielu dziedzinach nauki

Tegoroczną nagrodę Nobla z fizyki otrzymała trójka badaczy za odkrycie w zakresie fizyki laserów. O znaczeniu laserów femtosekundowych oraz pracy naukowców, która pozwoliła na ich powstanie w rozmowie z PAP opowiedział prof. Mirosław Karpierz, Dziekan Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Trójka nagrodzonych uczonych to Arthur Ashkin, który opracował optyczną pęsetę oraz Gerard Mourou i Donna Strickland, wynalazcy metody tworzenia ultraszybkich impulsów laserowych.

Odkrycie Gerarda Mourou i Donny Strickland jest obecnie szeroko wykorzystywane nie tylko w fizyce, ale również w medycynie, chemii, a nawet mechanice. Przyczyniło się do powstania laserów femtosekundowych, których na świecie w laboratoriach jest już kilkaset tysięcy - w rozmowie z PAP podkreślał prof. Mirosław Karpierz z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Dodał również, że uważa wspomniane odkrycie za rewolucyjne, o niezwykle dużym zastosowaniu.

Pomimo tego, że już w latach osiemdziesiątych znane były lasery, dopiero Mourou i Strickland zaproponowali technikę, która spowodowała skrócenie impulsów światła. Jak wskazuje ekspert, są to impulsy świetlne o olbrzymiej mocy, która może m.in. oderwać atom od innych. Tego typu lasery są używane ze względu na ich precyzję jako skalpele w szpitalach, a technologia ciągle rozwijana. W przeszłości przyznano już kilka nagród Nobla za eksperymenty podczas, których wykorzystywano lasery femtosekundowe.

Źródło: Dzieje.pl
Zdjęcie: PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI