Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Noblista bojkotuje pisma naukowe

Noblista bojkotuje pisma naukowe

Prof. Randy Schekman, tegoroczny laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny ogłosił na łamach „Guardiana”, że nie ma zamiaru publikować prac naukowych w magazynach „Nature”, „Science” oraz „Cell” – czytamy na łamach serwisu internetowego Gazety Wyborczej.

Noblista oskarżył te magazyny o „tyranię” i „zniekształcanie procesu naukowego”. Zdaniem Schekmana naukowcy chcąc się poszczycić publikacjami w tych renomowanych czasopismach, badają modne dziedziny nauki, zamiast skupić się na istotniejszych pracach badawczych. Według profesora presja na publikowanie w tych tytułach jest tak ogromna, że naukowcy naginają lub wręcz fałszują wyniki badań.

Noblista zarzucił tym czasopismom agresywny marketing. Twórcom czasopism zależy tylko na cytowalności, stawiają zatem nie na jakość badań a na chwytliwość badanego zagadnienia. Podaje on również przykład Chińskiej Akademii Nauk, która płaci swoim naukowcom 30 tys. dol. za publikacje w tych tytułach. Dla wielu autorów jest to ważne źródło dochodów.

Prof. Randy Schekman krytykuje również wysokie ceny naukowych czasopism. Harvard rocznie za dostęp do czasopism naukowych płaci blisko 4 mln dol. Noblista nie jest pierwszym, który namawia do takiego bojkotu. Tim Gowers, wybitny matematyk z Cambridge również krytykował naukowe czasopisma, a pod jego apelem podpisało się już ponad 14 tys. naukowców.

źródło – M. Rolecki: Laureat Nobla ogłasza bojkot periodyków naukowych, http://wyborcza.pl/1,75476,15128562,Laureat_Nobla_oglasza_bojkot_periodykow_naukowych.html

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI