Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Noble z dziedziny fizyki przyznane

Noble z dziedziny fizyki przyznane

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Jej laureatami zostali faworyci – Szkot Peter Higgs oraz Belg François Englert, których teoria wyjaśnia, skąd się bierze masa.

Nobliści niezależnie od siebie w latach 60. postulowali istnienie pola sprawiającego, że cząstki elementarne mają masę. Według tej teorii przewidywano istnienie powiązanej z tym polem cząstki elementarnej, którą z czasem nazwano bozonem Higgsa.
W lipcu 2012 roku w laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie udało się potwierdzić istnienie nowej cząstki. Odkrycie to okazało się wówczas naukową sensacją.

- Mam nadzieję, że to uznanie roli podstawowej nauki przyczyni się do wzrostu świadomości na temat wartości badań nie mających praktycznego zastosowania – napisał Peter Higgs w oświadczeniu opublikowanym na stronie Uniwersytetu Edynburskiego.

Współautorem pracy opublikowanej z Françoisem Englertem był Robert Brout i pewnie byłby trzecim z laureatów Nagrody Nobla. Naukowiec zmarł niestety w 2011 roku, przed doświadczalnym potwierdzeniem swojej teorii.

Źródła - Grzegorz Jasiński: Noble za Higgsa dla... Higgsa i Englerta, http://www.rmf24.pl/fakty/news-noble-za-higgsa-dla-higgsa-i-englerta,nId,1038793
Nobel za „boską cząstkę” – po 50 latach, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,397474,nobel-za-boska-czastke--po-50-latach.html
Nobel z fizyki dla Higgsa i Englerta. Za cząstki subatomowe, http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/nobel-z-fizyki-dla-higgsa-i-englerta-za-czastki-subatomowe,361112.html

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW