Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Naziemny Segment Współpracujący Copernicus

Naziemny Segment Współpracujący Copernicus

Polskie instytucje naukowe i przemysłowe uzyskają dostęp do danych satelitarnych z konstelacji satelitów Sentinel. Wynika to z porozumienia parafowanego przez Wiceministra, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosława Gowina z Europejską Agencją Kosmiczną. 

Dokument dotyczy przystąpienia Polski do Naziemnego Segmentu Współpracującego. Wynegocjowane porozumienie zostało parafowane w związku z piątą rocznicą obecności Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i zostanie podpisane po zakończeniu wymaganych procedur.

Copernicus to europejski program monitorowania Ziemi, który obejmuje obserwacje obszarów morskich i lądowych, atmosfery, zmian klimatu, usług dotyczących przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym oraz kwestii zapewnienia bezpieczeństwa. Jego zadaniem jest zapewnienie Europie ciągłego i niezależnego dostępu do danych. Koordynatorem wdrożenia programu w kraju jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczestnictwo w Naziemnym Segmencie Współpracującym to pierwszy krok w kierunku osiągnięcia założonego celu - rozwoju infrastruktury do przetwarzania i wykorzystania danych satelitarnych. Kolejnym etapem będzie uruchomienie repozytorium danych satelitarnych, które stanowić będzie bazę dla krajowej platformy wielotematycznej. Informacje w nim się znajdujące wykorzystywane będą przez administrację publiczną na potrzeby efektywniejszej realizacji zadań m.in. w dziedzinach  takich jak bezpieczeństwo i obronność. 

Źródło: www.nauka.gov.pl

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI