Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Naukowi oszuści

Naukowi oszuści

Wyssane z palca dane, fabrykowane dowody, fikcyjne badania – Rzeczpospolita na podstawie francuskiego pisma „Science et Avenir” przygotowała ranking największych szalbierzy w świecie nauki.

Na pierwszym miejscu zestawienia największych naukowych oszustów znalazł się niemiecki anestezjolog prof. Joachim Boldt. Pismo „Anesthesiea & Analgesia” wycofało jedną z jego prac po tym, gdy rutynowa kontrola wykazała brak jakiejkolwiek dokumentacji dotyczącej pacjentów uczestniczących rzekomo w badaniach klinicznych. Gdy redakcja skontrolowała inne dokonania niemieckiego badacza okazało się, że wycofać należałoby kolejnych 88 artykułów.

Kolejne miejsce przyznano dr. Naoyuki Nakao, który opisał w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet” skuteczne leczenie nadciśnienia kombinacją dwóch leków. Jego metodą w samych Stanach Zjednoczonych leczono 140 tys. pacjentów. Okazało się, że jakość badań okazała się fatalna a dr Nakao nie uzyskał na nie zezwolenia. Brakowało również grupy, która otrzymywałaby placebo.

Na podium znalazł się również prof. Scott S. Reuben, który specjalizował się w leczeniu bólu pooperacyjnego. Po latach okazało się, że lekarz sfabrykował dane dotyczące sześciu badań klinicznych. Wycofano 24 artykuły opublikowane przez tego amerykańskiego profesora.

Rzeczpospolita przypomniała również postać południowokoreańskiego badacza - Hwang Woo-suk oznajmił na łamach „Science”, że sklonował ludzkie zarodki i uzyskał komórki macierzyste. Okazało się, ze jego praca była sfabrykowana.
Z przypadkami oszustw mamy do czynienia nie tylko w świecie medycyny. Do dziś nie udało się potwierdzić eksperymentu Stanleya Ponsa i Martina Fleischmanna, którzy w 1989 roku oznajmili, że wynaleźli prostą metodę wykonania zimnej fuzji, czyli reakcji, w której utrzymuje się więcej energii z mniejszej ilości energii.

Źródło – Krzysztof Kowalski: Parada uczonych szalbierzy, Rzeczpospolita, 14-15 grudnia 2013 r.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW