Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Nagrody Nobla 2016 z dziedzin ścisłych przyznane

Nagrody Nobla 2016 z dziedzin ścisłych przyznane

Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrody Nobla za rok 2016 w dziedzinie fizyki i chemii. Laureata z zakresu nauk o fizjologii i medycynie wskazało Zgromadzenie Noblowskie przy Instytucie Karolinska.

Tegorocznymi laureatami w dziedzinie fizyki zostali: David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz. Nagrodę przyznano za teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii. W opinii ekspertów dali oni początek rozległej dziedzinie badań.

- Dzięki odkryciom tegorocznych noblistów z dziedziny fizyki naukowcy lepiej zrozumieli właściwości materii. Teoretyczny postęp może się przełożyć na opracowanie nowych materiałów oraz postęp w konstruowaniu np. komputerów kwantowych - uzasadnił Komitet Noblowski.

Nobla z chemii przyznano za odkrycia Jean-Pierre Sauvage’a - emerytowanego profesora University of Strasbourg i dyrektora ds. badań we francuskim CNRS, Sir J. Frasera Stoddarta - profesora chemii na Northwestern University w Evanston (Illinois, USA) oraz Bernarda Lucasa Ben Feringa - profesora chemii organicznej na holenderskim uniwersytecie w Groningen.

Absolwenci Politechniki Warszawskiej opowiadają o współpracy z laureatami Nagrody Nobla z chemii

Naukowcy zostali nagrodzeni za „zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych”, czyli np.  sztucznych mięśni oraz miniaturowych silniczków, niezbędnych do rozwoju nanotechnologii. Jak podkreślili członkowie Akademii, Sauvage dokonał pierwszego przełomu już w 1983 r., kiedy połączył dwie cząsteczki w kształcie pierścienia w łańcuch. Kolejny krok wykonał Stoddart w 1991 roku, nawlekając taki pierścień na molekularną oś. Natomiast pierwszy molekularny „silniczek” opracował Feringa w 1999 r. Według ekspertów prace noblistów mają znaczenie dla poszukiwania nowych materiałów.

Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii otrzymał Yoshinori Ohsumi z Tokio Institute of Technology za odkrycia dotyczące mechanizmów autofagii.

- Mechanizm autofagii, za którego odkrycie przyznano Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii, to proces o dwóch twarzach. W zdrowych komórkach autofagia rozkłada uszkodzone elementy komórek oraz białka o długim okresie półtrwania; natomiast w nowotworowych niejednokrotnie przyczynia się do ich wzmożonego wzrostu. Ten negatywny proces naukowcy potrafią jednak wyhamować - mówi PAP dr Ewa Totoń z Katedry Chemii Klinicznej i Diagnostyki Molekularnej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Opracowano na podstawie: www.naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: Biuletyn PW

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry