Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Nadchodzi era technologii 5G

Nadchodzi era technologii 5G

Szybsza komunikacja międzyludzka oraz skomunikowanie ze sobą maszyn, to tylko niektóre spodziewane efekty kolejnej rewolucji cyfrowej. 29 czerwca br. przedstawiciele resortu cyfryzacji, jednostek naukowych i biznesu podpisali "Porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski".

Dokument sygnowali reprezentanci 26 podmiotów: Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, technicznych instytucji naukowych, operatorów, dostawców infrastruktury, sprzętu i rozwiązań w zakresie telekomunikacji. W imieniu Politechniki Warszawskiej podpis złożył Rektor Uczelni prof. Jan Szmidt. Jak podkreślała na konferencji prasowej Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska, porozumienie ma charakter otwarty.

Eksperci tłumaczą, że technologia 5G to szybsza wymiana danych, pozwalająca na znaczną oszczędność czasu, to także nowe modele biznesowe, a nawet komunikowanie się ze sobą maszyn w fabrykach, czyli poprawienie wydajności produkcji.

Resort cyfryzacji zapewnia, że technologia 5G ma służyć wszystkim Polakom, a nie tylko mieszkańcom dużych miast. Strategia rządowa powinna powstać w ciągu najbliższego pół roku, a sama technologia, powinna zacząć funkcjonować w Polsce w 2023 roku, choć - jak dodała Minister Anna Streżyńska - możliwe, że uda się spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej i wprowadzić technologię 5G w Polsce w 2022, a nawet 2020 roku.

- Chcemy, żeby technologia 5G była trampoliną, która pozwoli naszej gospodarce wybić się na wyższy poziom. To wielka szansa dla Polski - mówiła Minister Anna Streżyńska.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Grafika: Ministerstwo Cyfryzacji

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI