Biuletyn PW / Przegląd prasowy / NASA ofiarą kryzysu na Krymie?

NASA ofiarą kryzysu na Krymie?

Jak pisze na łamach Gazeta.pl Piotr Cieśliński, Władimir Putin mógłby jednym zarządzeniem sparaliżować amerykański program kosmiczny. 

Od momentu gdy w 2011 roku Amerykanie wycofali ostatni z promów kosmicznych, na orbitalną stację dostają się statkami Sojuz. Za każdego swojego pasażera NASA płaci Rosjanom blisko 70 mln dolarów. Sytuacja nie ulegnie zmianie, dopóty agencja nie skonstruuje nowej rakiety nośnej i statku załogowego.

Na konferencji prasowej Charles Bolden, szef NASA przekonywał, że zapowiadane przez USA restrykcje wobec Rosji nie mają wpływu na dwustronne stosunki w kosmosie i amerykańscy kosmonauci kontynuują trening w Gwiezdnym Miasteczku w obwodzie moskiewskim.

W innym tonie wypowiadają się jednak amerykańscy kongresmeni. Lamar Smith, szef komisji ds. nauki Izby Reprezentantów stwierdził, że Stany Zjednoczone powinny wycofać się z kosmicznych porozumień z Rosją. Tom Jones, były astronauta uważa natomiast, że po tylu latach współpracy więzy są silne i trudne do rozsupłania – astronauci z USA latają w Sojuzach, a Rosjanie uzależnieni są od amerykańskiej technologii, m.in. od programów do manewrowania stacją.

Źródło:
Piotr Cieśliński: Czy kryzys na Krymie uderzy w NASA? Putin mógłby odciąć stację orbitalną, http://wyborcza.pl/1,75476,15573202,Czy_kryzys_na_Krymie_uderzy_w_NASA__Putin_moglby_odciac.html

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI