Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Młodzi naukowcy z PW i hodowla roślin w warunkach zbliżonych do tych na Księżycu

Młodzi naukowcy z PW i hodowla roślin w warunkach zbliżonych do tych na Księżycu

Dzięki zastosowaniu w module do hodowli symulanta gleby księżycowej i użyciu odpowiednich bakterii w procesie kosmicznej uprawy naukowcy z Politechniki Warszawskiej wyhodowali rośliny w warunkach zbliżonych do tych na Księżycu. 

Studenci Politechniki Warszawskiej wzięli udział w projekcie IGLUNA, przedsięwzięciu Space Innovations i Europejskiej Agencji Kosmicznej skupionym na idei eksploracji kosmosu. Celem misji było zademonstrowanie technologii podtrzymywania życia w ekstremalnym środowisku dla siedliska kosmicznego i obsługa nowatorskich technologii za pomocą trybu zdalnego sterowania.

W ramach projektu studenckie zespoły z całego świata mogły testować swoje technologie, m.in. łaziki i systemy nawigacji. Wydarzenie odbyło się na szwajcarskiej górze Pilatus, którą zamieniono w kolonię kosmiczną. Młodzi badacze z PW sprawdzili działanie swojego innowacyjnego rozwiązania - samowystarczalnego modułu do hodowli roślin w warunkach księżycowych - SAMPLE 2 (Semi-Autonomous Modular Plant and other Life-sustaining Experiment 2).

Korzystamy z tego samego modułu, który był zbudowany w zeszłym roku, ale w zmodyfikowanej wersji. Poza ogrzewaniem ulepszyliśmy m.in. czujnik CO2 i czujnik światła, który mierzy intensywność światła białego i konkretne kolory. Żeby rośliny mogły rosnąć, potrzebny jest odpowiedni balans między czerwienią, niebieskim i zielonym - wyjaśniała Gabriela Mystkowska, studentka koordynująca techniczne aspekty SAMPLE 2 (Studenckie koło Astronautyczne, opiekun: prof. Jan Kindracki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW).

Od firmy Off Planet Research udało nam się kupić symulant gleby księżycowej. To najlepsze podłoże symulujące księżycowy regolit, które jest dostępne do komercyjnego użytku. Do lepszych rozwiązań ma dostęp tylko NASA i inne agencje kosmiczne - mówił Konrad Uściło, koordynator sekcji biotechnologicznej w projekcie (KNB „Herbion”, opiekun: dr hab. Joanna Cieśla, prof. PW, Wydział Chemiczny).

Po zakończonym etapie terenowym i sprawdzeniu modułu okazało się, że eksperyment się powiódł. Połączenie rozwiązań technicznych z odpowiednio przygotowanym regolitem pozwoliło wykiełkować roślinom.

Więcej informacji w artykule „Młodzi naukowcy z PW wyhodowali rośliny w warunkach zbliżonych do tych na Księżycu” opublikowanym na stronie PAP Nauka w Polsce oraz materiale „Jak wyhodować rzeżuchę na Księżycu” dostępnym na www.pw.edu.pl.

 Źródło: PAP Nauka w Polsce

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

7
Paź

Koncert XIX-wiecznych pieśni studenckich

20:00 - 22:00

11
Paź

XI Konferencja Systemy Logistyczne Teoria i Praktyka

09:45 - 12 Paź 14:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI