Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Kosmiczny wiatr w żaglach SKA PW

Kosmiczny wiatr w żaglach SKA PW

Studenckiego Koła Astronautycznego z Politechniki Warszawskiej nikomu już przedstawiać nie trzeba. Tym razem projektem PW-Sat2 zainteresowała się Gazeta Wyborcza. W imieniu SKA PW wypowiedział się Dominik Roszkowski.

Dominik jest studentem lotnictwa i kosmonautyki w PW, a zarazem członkiem Studenckiego Kola Astronautycznego (SKA) PW. W wywiadzie opublikowanym w Gazecie Wyborczej dnia 16 października 2015 r. dzieli się z Wojciechem Karpieszukiem (autorem wywiadu) dotychczasowymi osiągnięciami Koła oraz przybliża plany związane z wysłaniem w kosmos studenckiego satelity PW-Sat2.

- Aktualnie zakończyliśmy fazę B i rozpoczęliśmy fazę C. Oznacza to, że wchodzimy w bardzo szczegółowy proces: decydujemy o pojedynczych układach elektronicznych, piszemy oprogramowanie, przeprowadzamy wymagające analizy. Mamy już dokładny projekt satelity - chwali się Dominik.

Studenci, którzy w trzydziestoosobowym zespole opracowują poszczególne składowe projektu m.in. żagiel, panele, czujnik słońca, pragną zwrócić uwagę na problem śmieci kosmicznych, które od wielu lat zagrażają satelitom czy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Stare satelity pozostają na orbicie ok 20-30 lat zanim ulegną spaleniu w atmosferze. Przez jakiś czas są więc „kosmicznymi śmieciami” niosącymi potencjalne zagrożenie dla innych obiektów. - Z naszym rozwiązaniem według symulacji ten czas zostanie skrócony do kilku miesięcy. Żagiel znacznie przyspieszy schodzenie z orbity. Tak zwolni się miejsce na nowego satelitę - mówi Dominik. Aby sprawdzić zaprojektowane rozwiązanie i wynieść PW-Sat2 w kosmos potrzebne są pieniądze na wykupienie miejsca w rakiecie wynoszącej studenckiego satelitę. Studenci poszukują zatem sponsora.

Dominik Roszkowski na pytanie o termin wystrzelenia PW-Sat 2 odpowiada tak:

- Optymistycznie pod koniec 2016 roku. Misja może mieć kilka sukcesów: zbudowanie satelity, wysłanie go w kosmos, miesiąc pracy na orbicie. Wyobraź sobie, że nasz mały satelita z Warszawy jest w stanie przetrwać kilka tygodni na orbicie na wysokości 700 kilometrów i zrobić w tym czasie zdjęcia Ziemi. Kolejny ewentualny sukces to otworzenie żagla. Wtedy najpewniej stracimy kontrolę nad „Drugim". Ale jeżeli wytraci prędkość i dość szybko spłonie w atmosferze, to mamy wielki sukces: o jednego śmiecia kosmicznego mniej.

Podobny artykuł:
Prezentacja rakiety H1 Studenckiego Koła Astronautycznego

Źródło: Wojciech Karpieszuk, Czajnik z żaglem leci w kosmos, Gazeta Wyborcza, 16.10.2015

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…