Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Heweliusz w drodze do gwiazd

Heweliusz w drodze do gwiazd

Wczesnym rankiem 19 sierpnia 2014 r. polski satelita „Heweliusz” rozpoczął misję, dzięki której obserwacja gwiazd stanie się łatwiejsza, a kosmiczne technologie zejdą z nieba na ziemię.

Jak podaje gazeta „Metro”, ważąca niecałe 7 kg kostka z elektroniką została wyniesiona na orbitę z chińskiego poligonu Taiyuan Launch Space Center. Podróż odbyła się za pośrednictwem rakiety LONG March 4B.

Satelita „Heweliusz” jest kolejnym i zarazem ostatnim już etapem realizacji austriacko-kanadyjsko-polskiego projektu Brite. Na orbicie towarzyszyć mu będzie „Lem” – pierwszy polski satelita naukowy, który w kosmosie przebywa od listopada 2013 roku. Oba satelity mają za zadanie prowadzenie obserwacji gwiazd. Razem z podobnymi maszynami z Kanady i Austrii skupią się na ich jasności i wewnętrznych procesach.

Naukowcy wierzą, że satelity naukowe "made in Poland" to dopiero początek tego typu przedsięwzięć. Od kwietnia na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju eksperci z niezależnego konsorcjum w składzie: WAT, Politechnika Warszawska, CBK PAN, ASTRIUM SAS, Polski Holding Obronny, WB Electronics SA, analizują możliwość stworzenia dużych satelitów o wadze 150-300 kg. Takie urządzenia mogłyby być przydatne np. do monitoringu powierzchni kraju przez administrację państwową w sytuacjach kryzysowych (powodzie, pożary).

Analizy mają się zakończyć na początku przyszłego roku i najwcześniej wtedy można się spodziewać decyzji rządu o budowie dużych satelitów.

Powiązany materiał:
Kopernik w odsłonie ONZ

Źródło: Michał Stangret, Leć, Heweliuszu, Metro, numer 19.08.2014

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI