Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Hełm wspomagający oddychanie u chorych z Covid-19

Hełm wspomagający oddychanie u chorych z Covid-19

W Warszawie powstał prototyp hełmu wspierającego oddychanie m.in. u pacjentów z COVID-19. To wspólny projekt Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej.

Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia jest anestezjolog Łukasz Wróblewski z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W prace nad tym nowym w Polsce rozwiązaniem zaangażowane są dwa zespoły inżynierskie - z Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Wydziałem Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Podstawową zaletą hełmu wspierającego proces oddychania jest możliwość uzyskania odpowiednich, regulowanych w zależności od potrzeb, wartości ciśnienia powietrza oraz stężenia tlenu wewnątrz hełmu, co ułatwia pacjentowi oddychanie.

Kilka różnych wariantów hełmu testują obecnie lekarze i studenci WUM. Po badaniach i certyfikacji urządzenia mogą trafić do polskich szpitali.

Więcej informacji o projekcie w artykule opublikowanym przez serwis Nauka w Polsce pt. „Hełm wspierający oddychanie u pacjentów z COVID-19 opracowali polscy inżynierowie”.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: fot. Dział Fotomedyczny WUM, lek. Łukasz Wróblewski/www.facebook.com/warszawski.uniwersytet.medyczny

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów