Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Grafen szansą polskiej nauki?

Grafen szansą polskiej nauki?

W październikowym wydaniu magazynu Focus poświęcono obszerny artykuł grafenowi, odkrytej niedawno odmianie węgla. 

W 2004 roku Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow z Uniwersytetu w Manchesterze wytworzyli dwuwymiarowy grafen. Kilka lat później za swoje odkrycie dostali Nagrodę Nobla. Otrzymany przez nich materiał był trwały, elastyczny, lekki, świetnie przewodził ciepło i elektryczność. Świat nauki w krótkim czasie ogarnęła grafenowa gorączka, która zmobilizowała zespoły badawcze i inwestorów.

Polacy nie przegapili swojej szansy. Tomasz Augustyniak w swoim artykule przybliżył sylwetki doktora Mariusza Zdrojka, kierownika Pracowni Nanostruktur na Politechnice Warszawskiej oraz doktora Jarosława Judka z tego zespołu. Nasza uczelnia projektuje w konsorcjum z firmą VIGO System detektory optoelektryczne (czujniki reagujące na światło) z zastosowaniem supercienkego kryształu węgla. Według autora artykułu mogą one podbić przemysł zbrojeniowy i kosmiczny.
Według firmy BCC Research warto inwestować w grafen. Za dwa lata rynek wyrobów z dodatkiem tego materiału będzie wart 67 milionów dolarów, a w 2020 roku jego wartość ma wzrosnąć dziesięciokrotnie.

Magazyn Focus ostrzega jednak, że Polacy muszą się śpieszyć, ponieważ badania nad grafenem prowadzą wielkie firmy pokroju IBM. Amerykanie mają już najnowocześniejsze laboratoria, a Polacy dopiero takie tworzą. Korporacje ze Stanów Zjednoczonych mają również przewagę doświadczenia w dziedzinie nanoelektroniki. Szansą polskiej nauki może być innowacyjność i poszukiwanie nowych zastosowań dla tego materiału.

Detektory to tylko jedna z wielu możliwości zastosowania grafenu w przemyśle. Planuje się go wykorzystywać przy produkcji giętkich wyświetlaczy dotykowych, a Amerykanie próbowali wzmacniać tym materiałem rakiety tenisowe i używać przy produkcji filtrów do odsalania wody. Membrany z tlenku grafenu mogłyby nawet ułatwić destylację wódki.

Plany są zatem ambitne, jednak na chwilę obecną grafen przysparza naukowcom szeregu problemów. Naukowcy potrafią tworzyć pojedyncze warstwy węgla na płytce, jednak jego jakość nie jest porównywalna do jakości płatka oderwanego od bryłki grafitu.

Według polskich naukowców warto znaleźć w przemyśle nisze, w których będzie można stosować grafen. Dobrym rozwiązaniem może być również produkcja samego wysokojakościowego materiału.

źródło – Tomasz Augustyniak: Grafen, druga młodość polskiego węgla, Focus, nr 10/2013

CYTAT TYGODNIA

"

 

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

Albert Einstein

"

17
Wrz

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

19
Wrz

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

24
Wrz

Koncert Juwenaliowy w Płocku

18:00

28
Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

2
Paź

Science Gam Jam 2021

09:00 - 23:00

6
Paź

Infrastruktura Krytyczna Miast

09:00 - 8 Paź 15:00

7
Paź

Zapobieganie powodziom i ochrona przed suszą

00:00 - 8 Paź 00:00

7
Paź

Koncert XIX-wiecznych pieśni studenckich

20:00 - 22:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI