Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Farba "lecząca" zadrapania

Farba "lecząca" zadrapania

Amerykańscy naukowcy opracowali proszek, który potrafi "leczyć" odpryski i zadrapania lakieru. Wynalazek może znaleźć szerokie zastosowanie w pojazdach militarnych. 

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych szacuje, że korozja kosztuje marynarkę wojenną ok 7 mld dolarów rocznie. Naukowcy z Office of Naval Research i The Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory opracowali proszek, który może być odpowiedzią na potrzeby amerykańskiej armii.

Polyfibroblast, bo tak został nazwany ten proszek, składa się z mikroskopijnych kulek polimerowych, zawierających oleistą żywicę. Gdy substancja zostanie dodana do farby podkładowej i naniesiona na powierzchnię pojazdu, to w przypadku porysowania, odprysków, czy uszkodzenia farby innego rodzaju, żywica wypływa z kulek, tworząc powłokę ochronną.

W testach laboratoryjnych powierzchnie stalowe pokryte żywicą opierały się korozji przez 6 tygodni w komorze wypełnionej mgłą solną.

Jak podkreślają twórcy proszku, rozwiązanie to ma być efektywne, a nie efektowne. Naukowcy nie skupiali się na estetyce w przypadku tej technologii, a na jej skuteczności. Nie znajdzie więc raczej zastosowania w pojazdach cywilnych.

Źródło:
Michał Mazik: Farba „samouzdrawiająca” wkrótce w pojazdach wojskowych?, http://maxmania.pl/technologie/farba-samouzdrawiajaca-wkrotce-pojazdach-wojskowych/

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI