Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Elektryzujące zestalanie się cieczy

Elektryzujące zestalanie się cieczy

Grupa naukowców z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej wyjaśnia dlaczego ciecz elektroreologiczna pod wpływem pola elektrycznego w krótkim czasie zwiększa swoją lepkość i tworzy ciało stałe.

W czasopiśmie „Physica D: Nonlinear Phenomena” wyniki opublikowali: doktorant mgr inż. Michał Łepek oraz profesorowie Politechniki Warszawskiej dr hab. inż. Agata Fronczak i dr hab. inż. Piotr Fronczak. 

Ciecz elektroreologiczna wydaje się zwyczajną cieczą do momentu, kiedy pojawia się odpowiednie pole elektryczne. Wtedy zaczyna koagulować i zachowuje się jak ciało stałe. Jeśli włączy się napięcie między elektrodami zanurzonymi w cieczy, powstaje między nimi tzw. mostek. Rozpływa się on, kiedy napięcie zanika.

Przez lata ciecz elektroreologiczna znalazła różnorodne zastosowania inżynierskie, m.in. w hamulcach, sprzęgłach, amortyzatorach itp. Dotychczas brakowało jednak ścisłego i efektywnego opisu teoretycznego zachodzących zmian. Badacze z Politechniki Warszawskiej zaproponowali teoretyczne wyjaśnienie procesu koagulacji, w którym następuje tworzenie tzw. łańcuchów liniowych, czyli grup cząstek ułożonych w łańcuchy.

Nasza praca daje konkretny opis statystyczny cząstek w dowolnym momencie koagulacji. Można ten opis wykorzystać do lepszego zrozumienia dynamiki procesu i być może do polepszenia sprawności urządzeń, które korzystają z koagulacji elektroreologicznej - wyjaśniał mgr inż. Michał Łepek.

Więcej w artykule PAP Nauka w Polsce „Elektryzujące zestalanie się cieczy lepiej zrozumiane”

CYTAT TYGODNIA

"

 

Najlepszy mikroskop nie przyczyni się do rozwoju nauki, gdy go się trzyma w szafie

Ludwik Hirszfeld

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI