Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Efektywniejszy sen dzięki specjalnej opasce

Efektywniejszy sen dzięki specjalnej opasce

Dwóch absolwentów Politechniki Warszawskiej i student Uniwersytetu Medycznego w Warszawie stworzyli opaskę na oczy, dzięki której będzie można spać krócej, ale efektywniej.

NeuroOn – tak nazywa się opaska stworzona przez firmę Intelclinic, która na podstawie odczytu fal mięśniowych (EEG), ruchu gałek ocznych (EOG) i napięcia mięśniowego (EMG) pozwala organizmowi przejść na sen polifazowy. Ten rodzaj snu polega na zastąpieniu nocnego snu cyklicznymi, krótszymi drzemkami w ciągu doby. Dzięki tej metodzie czas odpoczynku może się skrócić nawet do 2 godzin dziennie. Według historycznych źródeł ze snu polifazowego korzystali m.in. Leonardo da Vinci, Nikola Tesla, Winston Churchill, Napoleon Bonaparte, Thomas Edison, Thomas Jefferson i Benjamin Franklin.

Maska wysyła za pośrednictwem łącza Bluetooth informacje na temat snu do specjalnej aplikacji przygotowanej na smartfony. Dane te są analizowane, a następnie telefon budzi nas w odpowiednim momencie. Opaska kontroluje prawidłowość snu polifazowego i będzie pomocna w ewentualnym wyeliminowaniu behawioralnych zaburzeń snu.

Ostatnio firma Intelclinic otrzymała w Paryżu nagrodę w konkursie LeWeb 2013 dla młodych innowacyjnych firm. Przedsiębiorstwo założyło dwóch absolwentów Politechniki Warszawskiej – Janusz Frączka i Krzysztof Chojnowski oraz student Uniwersytetu Medycznego w Warszawie – Kamil Adamczyk.

Firma na początku grudnia ruszyła z kampanią w serwisie crowdfundingowym Kicsktarter (opiera się na idei społecznego finansowania projektów). Celem firmy było uzbieranie 100 tys. dolarów na produkcję sprzętu. Do osiągnięcia tej sumy twórcy NeuroOn potrzebowali zaledwie jednej doby. Dzień przed końcem kampanii na Kickstarerze (11 stycznia 2014 roku) udało się uzbierać blisko 420 tys. dolarów na produkcję maski. Właścicielami maski mogli stać się internauci, którzy zaoferowali co najmniej 165 dolarów.

Polski wynalazek zainteresował nie tylko internautów, którzy gotowi byli zainwestować w produkcję urządzenia, ale również media. O masce NeuroOn pisały takie serwisy branżowe jak: TechCrunch, Wired, The Next Web. Czy Co.Labs. Urządzenie pokazywały też stacje telewizyjne, m.in. BBC oraz CNBC.

Pierwsze urządzenia powinny trafić do użytkowników w kwietniu tego roku.

Źródła:
Damian Jaroszewski: Polacy ruszają z kampanią na Kickstarterze. Chcą ograniczyć nasz sen do 2 godzin, http://www.spidersweb.pl/2013/12/intelclinic-neuroon.html
Damian Jaroszewski: Sukces Polaków! Projekt Intelclinic potrzebował niespełna 24 godzin na zebranie 100 tys. dolarów, http://www.spidersweb.pl/2013/12/neuroon-kickstarter.html
Opaska poprawiająca sen - wynaleźli ją, bo mieli za mało czasu, http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,398510,opaska-poprawiajaca-sen---wynalezli-ja-bo-mieli-za-malo-czasu.html
Materiały prasowe firmy Intelclinic

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry