Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Doktoraty wdrożeniowe tematem posiedzenia rządu

Doktoraty wdrożeniowe tematem posiedzenia rządu

Możliwość uzyskania tytułu doktora na podstawie osiągnięć w pracach wdrożeniowych oraz uruchomienie programu „Doktorat wdrożeniowy”- to zmiany przewidziane w projekcie nowelizacji, którym niebawem zajmie się rząd.

Projekt nowelizacji ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw przedstawiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowelizacja ma wprowadzić nową, wdrożeniową ścieżkę kariery badawczej. Dzięki niej naukowcy będą mogli uzyskać stopień doktora (lub uprawnienia równoważne z uprawnieniami doktora habilitowanego) na podstawie osiągnięć w pracach wdrożeniowych.

Do tej pory rozprawa doktorska musiała stanowić oryginalne rozwiązanie problemu naukowego lub artystycznego. Tymczasem nowe przepisy zakładają, że rozprawę doktorską będzie mogło stanowić również oryginalne rozwiązanie w zakresie zastosowania wyników własnych badań naukowych w sferze gospodarczej lub społecznej. W przepisach pozostał dotychczasowy wymóg, zgodnie z którym rozprawa ma wykazywać ogólną teoretyczną wiedzę kandydata w danej dyscyplinie oraz umiejętność samodzielnego prowadzenie pracy naukowej lub artystycznej.

Nowelizacja przewiduje też nową możliwość nadawania uprawnień równoważnych z uprawnieniami doktora habilitowanego. Uprawnienia te będą mogły uzyskać osoby mające pięcioletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej oraz mające osiągnięcia w pracach wdrożeniowych.

Pod uwagę brane będzie opracowanie i wdrożenie rozwiązania projektowego, konstrukcyjnego, technologicznego lub artystycznego o ponadlokalnym (powiatowym, wojewódzkim, krajowym) zakresie i trwałym charakterze. Uprawnienia równoważne do uprawnień doktora habilitowanego będzie mógł uzyskać pracownik jednostki organizacyjnej (która może nadawać tytuł doktora habilitowanego) w drodze decyzji rektora swojej uczelni albo dyrektora swojego instytutu (badawczego albo PAN). Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów będzie miała 4 miesiące, by wyrazić sprzeciw i ewentualnie uchylić tę decyzję.

Poza tym w wyniku nowelizacji powstanie program „Doktorat wdrożeniowy”, którego celem będzie dofinansowanie studiów doktoranckich realizowanych we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym - m.in. prywatnymi firmami.

W konkursie przyznawane będą stypendia doktoranckie oraz dofinansowywane będą koszty wykorzystania infrastruktury badawczej w ramach tych studiów. Co roku w konkursie wyłanianych ma być maksymalnie 500 osób. Wnioski w konkursie mogą składać tylko najlepsze jednostki badawcze (z kategorią naukową A lub A+). Doktorant, który bierze udział w konkursie, powinien jednocześnie być zatrudniony w przedsiębiorstwie, które zgodziło się na udział w programie.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: Biuletyn PW

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry