Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Debata o innowacjach z udziałem prof. Stanisława Wincenciaka

Debata o innowacjach z udziałem prof. Stanisława Wincenciaka

Profesor Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej wziął udział w debacie Rzeczpospolitej „Polskie Innowacje", która  zainaugurowała konkurs „Orzeł Innowacji.”

W artykule z dnia 1 kwietnia „Czas firm otwartych na innowacje” czytamy, że aby zintensyfikować liczbę nowatorskich projektów rodzących się w Polsce trzeba zmienić system edukacji i wsparcia biznesu. Uczestnicy debaty „Polskie Innowacje", która zainaugurowała konkurs „Orzeł Innowacji", nie mają wątpliwości, że nadchodzi dobry okres dla polskiej myśli naukowej oraz jej komercjalizacji.

 – Polska to jeden z tych krajów, w których gotowość do projektowania i prototypowania jest bardzo wysoka. Polska gospodarka ma więc wielką szansę stać się gospodarką w pełni opartą na wiedzy i innowacyjności. Do osiągnięcia tego celu potrzebne jest zaangażowanie władzy, sektora akademickiego oraz przedsiębiorców – mówi Filip Thon, prezes RWE cytowany w artykule podsumowującym debatę.

Niemniej według Jakuba Ratajczaka, dyrektora zarządzającego spółki Easy Pack – nawet duże środki nie uczynią z Polski drugiej Ameryki.

Profesor Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej, podkreśla że polskie uczelnie są urządzone zupełnie inaczej niż te w Stanach Zjednoczonych. – Na uczelni w USA przy większej liczbie pracowników naukowo-badawczych niż u nas, kształci się znacznie mniej studentów. Na Politechnice Warszawskiej mamy 36 tys. studentów. Przy takiej masie nie jesteśmy w stanie kształcić projektowo, problemowo – wyjaśnia profesor podczas spotkania w redakcji „Rzeczpospolitej”.

W nowej perspektywie UE na działania B+R oraz innowacje zostanie przeznaczonych ok. 18 mld euro. Priorytetem będą projekty realizowane w tzw. inteligentnych specjalizacjach.

Debatę poprowadził Andrzej Krakowiak, redaktor działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej”. Jej pełna treść dostępna jest w wydaniu „Rzeczpospolitej” z dnia 1 kwietnia 2015 r. lub w serwisie archiwum.rp.pl

Podobny artykuł:
Kuźnie kadr dla biznesu

Źródło: Czas firm otwartych na innowacje, Rzeczpospolita z dnia 1 kwietnia 2015 r.

CYTAT TYGODNIA

"

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker

"

22
Lis

Szlachetna Paczka w PW

08:00 - 10 Gru 08:00

9
Gru

Wampiriada - zbiórka krwi

09:00 - 14:00

9
Gru

Przyszła perspektywa UE 2021-2027 - warsztaty

12:00 - 14:30

14
Gru

Współczesne wyzwania zarządzania projektami

15:00 - 17:00

27
Wrz

TRIZ Future 2022

08:00 - 29 Wrz 19:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI