Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Budowa kolejnych polskich satelitów przed nami

Budowa kolejnych polskich satelitów przed nami

Gazeta Wyborcza w artykule pt. "Polska chce być satelitarna" sporo miejsca poświęca pierwszemu polskiemu satelicie wysłanemu na orbitę. Jego twórcami są studenci Politechniki Warszawskiej. 

Artykuł dotyczy stworzenia polskiej flotylli satelitów obserwacyjnych. Pomysł ten narodził się w resorcie gospodarki i został uwzględniony w Krajowym Planie Rozwoju Sektora Kosmicznego. Pierwszym jego etapem ma być stworzenie narodowego satelity obserwacyjnego – wspólnego przedsięwzięcia Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.

W artykule przybliżono dotychczasowe osiągnięcia Polaków w budowie satelitów i wznoszeniu ich na orbitę. Pierwszym takim urządzeniem był PW-Sat, stworzony przez Koło Astronautyczne Politechniki Warszawskiej. Satelita został wystrzelony na orbitę 12 lutego 2012 roku.

Obecnie w Kole Astronautycznym PW trwają prace nad jego następcą. Urządzenie, któremu nadano nazwę PW-Sat2 ma być dwukrotnie większe niż poprzednik. Na orbicie ma się znaleźć w 2015 roku i wykonać pierwsze polskie zdjęcia Ziemi z kosmosu.

Najważniejszym zadaniem PW-Sat2 będzie jednak przetestowanie nowego systemu, umożliwiającego bezpieczne sprowadzenie niepotrzebnego satelity z orbity. Ma w tym pomóc specjalny żagiel, którego zadaniem będzie spowolnienie na niskiej orbicie ruchu urządzenia - wówczas obniży ono lot i całkowicie spali się w atmosferze.

Źródło:
Aleksandra Stanisławska: Polska chce mieć własną flotyllę satelitów, Gazeta Wyborcza, 18 lutego 2014 r.

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI