Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Algorytm pomoże „podglądać” żywe komórki

Algorytm pomoże „podglądać” żywe komórki

Dr inż. Wojciech Krauze, inżynier fotoniczny z Politechniki Warszawskiej znalazł sposób by „podglądać” komórki podczas pracy, bez naruszania ich struktury. Wszystko dzięki algorytmowi przetwarzającemu dane z tomografu optycznego.

Program to innowacyjna i bardzo dokładna metoda obrazowania żywych komórek w trójwymiarze. - Żeby obrazować, czyli „podglądać” komórki podczas pracy, nie trzeba ich niszczyć, ani naruszać ich struktury. Wystarczy je odpowiednio mierzyć. Ilościowy charakter pomiaru umożliwia precyzyjny opis budowy wewnętrznej żywych mikrostruktur. Możemy też badać zmiany, jakie w nich zachodzą pod wpływem zewnętrznych czynników - tłumaczył dr inż. Wojciech Krauze z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, tegoroczny stypendysta START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Algorytm służy do przetwarzania danych z tomografu optycznego. Można go użyć m.in. do badania cyklu komórkowego, wpływu kremów na skórę oraz substancji stosowanych w medycynie chińskiej.

Zastosowań optycznej tomografii dyfrakcyjnej jest wiele. Tomograf także został zbudowany przez zespół naukowy Politechniki Warszawskiej. Inżynierowie pracują nad kolejnymi takimi urządzeniami, każde z nich musi być wyposażone w nowy algorytm.

O zastosowaniach optycznej tomografii dyfrakcyjnej w artykule „Innowacyjny polski algorytm pomoże podglądać żywe komórki”.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: Biuletyn PW

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów